Header ad

سیرجان، مریوان و روستای کلپورگان ثبت جهانی شدند

سیروان،مریوان و کلپورگان ثبت جهانی شدند

به تایید معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی، مریوان برای بافت کلاش (گیوه)، سیرجان برای گلیم شیریکی پیچ و نخستین روستای صنایع دستی در منطقه آسیا و اقیانوسیه «کلپورگان» برای سفال ثبت جهانی شدند.

شهرستان مریوان قطب تولید «کلاش» محسوب می شود. گلیم «شیریکی پیچ» از شاخص ترین دست بافته های زنان روستایی و عشایری شهرستان سیرجان در استان کرمان است که خاستگاه اصلی آن روستای دارستان در ۲۵ کیلومتری این شهر است. روستای دارستان از قدیم، مهد بافت گلیم بوده که این نام را نیز به همین خاطر گرفته است. «سفال» در سیستان و بلوچستان نیز با نام روستای کلپورگان معروف است. این روستا در نزدیکی شهر مرزی سراوان قرار دارد و سابقه هفت هزار ساله در سفالگری دارد. زنان بلوچ با استفاده از خاک رُس اطراف محل سکونت شان، ظرف های سفالی درست می کنند. ظرف هایی که با این نوع خاک ساخته می شود، ابتدا به رنگ خاکستری است و بعد از آن که در کوره پخته می شوند به رنگ قرمز درمی آیند.

غدا هیجاوی، پیش از این درباره این که شهرهای صنایع دستی باید واجد چه شرایطی باشند، به ایسنا گفته بود: این شهرها با توجه به راهنماهایی که دارند باید پیشرفت کنند، مراکز آموزشی را توسعه دهند، موجب رونق صنایع دستی آن شهر باشند و در این حوزه، ابتکار عمل به خرج دهند. در واقع باید با حفظ سنت های خود، خلاقیت و نوآوری داشته باشند.

این سه منطقه امروز اهمیت بیشتری نسبت به قبل دارند در واقع مسئولیت مردم و مسئولین برای حفاظت و نگهداری از آنها بسیار بیشتر از قبل شده است.  ثبت جهانی آثار تاریخی کشورمان می تواند مارا یک گام به توسعه گردشگری در جهان و همچنین اشاعه فرهنگمان به دیگر کشورها یاری دهد.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا