۲۰ خرداد ماه – روز جهانی صنایع دستی

۱۰ ژوئن یا همان ۲۰ خرداد خودمان، در جهان به روز صنایع دستی نامگذاری شده است. این روز برای ما ایرانیان که کشور و فرهنگ هایمان پر است از صنایع دستی گوناگون حائز اهمیت است. صنايع دستي، به مجموعه‌اي از هنرها و صنايع اطلاق مي‌شود كه محصول آن‌ها به طور عمده با استفاده از مواد اوليه‌ي بومي، به كمك دست و ابزار دستي ساخته مي‌شود. در هر يك از فرآورده‌هاي اين صنايع، ذوق هنري و خلاقيت فكري صنعتگرسازنده، به نحوي تجلي مي‌يابد و همين عامل، وجه تمايز اصلي اين گونه محصول‌ها از مصنوعات مشابه ماشيني و كارخانه‌اي است.
صنايع دستي، حاصل روح ملت‌ها و دستاورد هنرهاي آموخته از نسلي به نسل ديگر است. بنابراين، صنايع دستي تنها كالائي براي مبادله نيست، بلكه خصوصيات فرهنگي و ويژگي‌هاي قومي، از طريق اين كالا مبادله مي‌شود و نوعي ارتباط فرهنگي در ميان جامعه‌ها پديد مي‌آورد.
صنايع دستي، پس از جنگ جهاني دوم، با محتواي هنري و فرهنگي، مورد توجه كشورهاي پيشرفته قرار گرفت. در دهم ژوئن/ بيستم خرداد سال ۱۹۶۴م.، نخستين همايش‌ جهاني با شركت مسئولان اجرائي، استادان دانشگاه، هنرمندان و صنعتگران بيش از ۴۰ كشور جهان، در نيويورك برگزارشد. در قطعنامه‌ي پاياني آن همايش، تأسيس« شوراي جهاني صنايع دستي»، به عنوان نهاد وابسته به يونسكو تصويب‌شد. سالروز تأسيس اين همايش، به عنوان «روز جهاني صنايع دستي» نامگذاري شد.
با راه‌اندازي شوراي جهاني صنايع دستي ، صنايع دستي و سنتي، به صورت بخشي از حيات فرهنگي- اقتصادي ملت‌ها، مورد توجه قرار گرفت. ايران، از سال ۱۳۴۷ش./ ۱۹۶۸م. از طريق سازمان صنايع دستي كشور، به عضويت اين شورا درآمد و در مجمع آسيا و اقيانوسيه‌ي آن، مشغول فعاليت شد.
اين شورا، در ابتدا با شمار محدودي از اعضا كار خود را آغازكرد. اما هم‌اكنون، ۹۰ كشور جهان را تحت پوشش دارد و دبيرخانه‌ي آن، در شهر آمستردام هلند قرار دارد.

در ایران هم همزمان با سایر نقاط جهان، این روز با مجموعه اقداماتی در رابطه با صنایع دستی همراه است.

صنایع دستی - میناکاری
صنایع دستی – میناکاری

مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همزمان با فرارسیدن روز جهانی صنایع ‌دستی و آغاز هفته صنایع دستی(۲۰ خرداد تا ۲۷ خرداد) ویژه ‌برنامه‌های متعددی در استان فارس برگزار می شود.
روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از قول وی افزود: ۱۹ خرداد ماه مصادف با شب میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) مراسم ضیافت افطار و تجلیل از هنرمندان و پیشکسوتان صنایع دستی استان برگزار می شود.
امیری ادامه داد: همچنین در این شب مبارک، از مجموعه تمبر اختصاصی صنایع دستی رونمایی می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی فارس اظهار داشت: همچنین در این هفته از ویترین صنایع دستی در پاویون فرودگاه بین المللی شهید دستغیب رونمایی خواهد شد.
مصیب امیری گفت: مقرر شده از ۲۰ الی ۲۵ خرداد نمایشگاه و تولید زنده (workshop) هنرهای وابسته به معماری در ارگ کریم خان برگزار شود.

در دنیای خشن امروز که نشانه استیلای تکنیک بر روح انسان است، صنایع دستی یعنی دمیدن روح لطافت به این زندگی خشن و انسان تا هست لطافت را می خواهد و صنایع دستی این نیاز مبرم انسان را برآورده می کند. ۱۰ ژوئن؛ روز جهانی صنایع دستی را گرامی میداریم.

یکی از خصوصیات صنایع دستی این است که این صنعت حاصل روح ملت ها و آئین فرهنگ ملی کشورهاست که به سادگی با رجوع به آمار صنایع دستی کشورها به روحیه مردم آن کشورها می توان پی برد، بنابراین صنایع دستی تنها یک کالا برای مبادله نیست بلکه خصوصیات فرهنگی و ویژگی های اقوام از طریق صنایع دستی مبادله میشود و نوعی ارتباط را ایجاد میکند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *