گلیم سیرجان در یک قدمی جهانی شدن

گلیم

چند هفته پیش بود که در خبرها شنیدیم بافت قدیمی یزد در فهرست آثار باستانی یونسکو ثبت جهانی شد. حالا خبر خوب دیگری به نظر می رسد که راه است: ثبت گلیم سیرجان در یونسکو.

تمام موانع زیرساختی در راه ثبت سیرجان به‌عنوان شهر جهانی گلیم برطرف می‌شوند

استاندار کرمان نیز در نشستی گفت: «حداقل در ۵۰۰ سال گذشته، اقتصاد مردم کرمان از راه صنایع‌دستی و گیاهان دارویی تأمین شده و بیشترین صادرات کرمان به شرق آسیا صنایع‌دستی و گیاهان دارویی بوده است. این محصولات به کشورهای هند، پاکستان و چین صادر می‌شد. به‌مرور زمان با ورود فنّاوری به زندگی مردم سعی کرده‌ایم صنایع‌دستی را حفظ کنیم.»

رزم‌حسینی اظهار کرد: «ما از آموزش‌های رایگان که شامل تولید، مارکتینگ و برندسازی می‌شود حمایت می‌کنیم و فروش و گرفتن سفارش از طریق فضای مجازی نیز انجام می‌شود.»

او افزود: «از بخش فروش نیز حمایت کرده‌ایم و مؤسسات دولتی مکلف شده‌اند در خرید هدایا از صنایع‌دستی استان‌ها استفاده کنند، زیرا این امر موجب می‌شود تولیدکننده از فروش محصولاتش در بازار مطمئن شود.»

استاندار کرمان، خطاب به ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی، اظهار کرد: «اگر در بازدیدهایی که انجام داده‌اید به مشکلاتی در زیرساخت‌ها برخورده‌اید، با تعهدی که همکاران ما به این موضوع خواهند داشت اطمینان‌خاطر می‌دهیم که آن مشکلات را برطرف کنیم.»

او با جالب و مثبت خواندن سخن ارزیابان در مورد هماهنگی ارگان‌های دولتی ایران در حوزه صنایع‌دستی و حمایت‌های کلان از این حوزه در کشورمان، افزود: «ازآنجاکه دولت سعی دارد صنایع‌دستی را حفظ کند، آن را با اقتصاد خانواده پیوند داده و پایدار کرده است، به‌همین دلیل، هنرمندمان می‌توانند خانواده خود را از طریق فروش صنایع‌دستی اداره کنند و ما نیز به‌سهم خود سعی می‌کنیم این وضعیت را روزبه‌روز بهبود ببخشیم.»

رزم‌حسینی گفت:‌ «امیدواریم خبر خوش جهانی شدن گلیم سیرجان را بشنویم و شما ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی نیز در این جشن شرکت کنید.»

گلیم
گلیم

گلیم های مختلفی در این منطقه پیدا می شوند که بعضی در همه جا هستند و بعضی فقط خاص سیرجان هستند.

شیرکی‌پیچ نام نوعی گلیم است که در مناطق سیرجان و بافت بافته می‌شود. این نوع گلیم در نوع خود منحصربه‌فرد و متفاوت است. گلیم شیرکی پیچ در گذشته صرفاً صورت گلیم بافته می‌شده‌است اما امروزه به شکل ترکیبی از گلیم و قالی بافته می‌شود.[۱]

در این نوع گلیم برخلاف انواع دیگر گلیم که در آنها پود باعث شکل‌گیری محصول می‌شود پود نقشی در بافت ندارد و فقط تارها را به یکدیگر متصل می‌کند و باعث استحکام درگیری نخ خامه با تارها می‌شود. این نوع گلیم در شهرستان سیرجان و بافت تولید می‌شود.[۲]

بافت گلیم در جوامع عشایری و روستایی تقریبآ حالت حرفه‌ای غیر دایم و فصلی دارد. گلیم و گلیم‌فرش‌های شیرکی پیچ که در کرمان به آن سوزنی هم می‌گویند بخش مهمی از درآمد ساکنان سیرجان را تولید می‌کند. ۱۴در سال ۸۹ خورشیدی هزار بافنده فرش و گلیم «شیرکی پیچ» در سیرجان . بافت فعال هستند که محصولات خود را روی هفت هزار دار گلیم می‌بافند.[۳] با توجه به تقاضا تولید و صادرات رو به رشد این گلیم تعداد بافندگان آن نیز در سالهای اخیر در سیرجان و حومه آن به ۶-۷ هزار نفر افزایش یافته است. شیرکی پیچ ظاهری شبیه به قالی دارد و همانند قالی با گره بافته می شود و برخلاف دیگر انواع گلیم که پود باعث تکمیل و نماینده نقوش می شود در این جا پود تنها نقش اتصال تارها را برعهده دارد و همیشه در پشت گوشت(پرز) گلیم مخفی است و قابل روییت نمی باشد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *