Header ad

گردشگری سلامت و گردشگری پزشکی چیست

گردشگری سلامت

حتما شما هم اخیرا با واژه گردشگری سلامت آشنا شده اید. این واژه به تازگی توسط مسئولان مختلف گفته می شود و در برنامه های انتخاباتی آنها هم گسترش آن جزو اهدافشان ذکر می شود. مسئولان بارها اعلام کرده اند که قصد داریم ایران در منطقه به عنوان قطب گردشگری شناخته شود. با توجه به داشتن پزشکان بسیار حاذق و توانا، به نظر می رسد که با گسترش زیرساخت ها و ساخت بیمارستان های مدرن، این هدف دور از دسترس نباشد.

اما گردشگری سلامت چیست که اینقدر در اهداف مسئولان از آن می شنویم؟

برای توریسم درمانی که گاهی از آن با عنوان توریسم سلامت و یا گردشگری سلامت نام برده می‌شود، تعاریف گوناگونی بیان شده است. سازمان جهانی گردشگری (WTO) به طور خاص، گردشگری سلامت را چنین تعریف می‌کند : استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و افزایش روحیه فرد (با استفاده از آب‌های معدنی ، آب و هوا یا مداخلات پزشکی) منجر می‌شود و در مکانی خارج از محل سکونت فرد – که بیش از ۲۴ ساعت است – به طول می‌انجامد. مقوله‌ی گردشگری سلامت فراتر از گردشگری درمانی است. آب‌های گرم و معدنی و لجن درمانی همراه با امکانات طبیعی نیز شامل مقوله‌ی گردشگری سلامت است. شعار جهانی توریسم سلامت، امکانات و خدمات در حد کشور‌های جهان اول یا پیشرفته و قیمت‌ها و هزینه‌ها در حد کشور‌های در حال توسعه و جهان سوم است.

گردشگري سلامت و توريسم درماني يکي از حوزه هايي است که مي تواند نقشي بسزا در جهت توسعه گردشگري ايفا نمايد و دامنه اي بسيار گسترده را شامل مي شود. در اين مقاله برآنيم تا پس از آشنايي با مفهوم گردشگري سلامت و توريسم درماني آن را در چهار زير مجموعه مهم مورد نظر قرار داده و قابليت ها و توانمندي هاي ايران را در هرکدام از اين چهار قسمت مورد تحليل قرار دهيم. در ابتدا ضمن تعريف گردشگري سلامت و توريسم درماني به چشم اندازها و زيرمجموعه هاي گردشگري سلامت و توريسم درماني اشاره مي کنيم. سپس با بررسي سابقه و زمان توجه به توريسم درماني در ايران، سهم ايران از توريسم درماني و جايگاه ايران در توريسم درماني را مورد بحث قرار مي دهيم. در زمينه پتانسيل ها و توانمندي هاي ايران در زمينه گردشگري سلامت و توريسم درماني چهار مقوله مطرح مي شود: ۱- چشمه هاي آب گرم و آب هاي معدني؛ ۲- گنبد هاي نمکي؛ ۳- طبيعت گردي (اکوتوريسم) و ۴- توريسم پزشکي.

گردشگری سلامت
Medical tourism

گردشگری پزشکی یا توریسم پزشکی شاخه‌ای از گردشگری سلامت است که در آن شخص از کشوری پیشرفته به سایر نقاط دنیا سفر می‌کند تا از خدمات پزشکی کشور مقصد در مراکز درمانی بهره‌مند شود. در اغلب موارد، هدف از توریسم پزشکی بهره‌مندی از قیمت پایین خدمات پزشکی یا دریافت سریع‌تر خدمات در سایر نقاط دنیاست.
توریسم پزشکی با سفرهای معمولی پزشکی متفاوت است. در سفرهای معمول، شخص از کشوری کمتر توسعه یافته برای دریافت خدمات پزشکی به کشورهای پیشرفته می‌رود و دلیل آن نبود خدمات مشابه در کشورش است. در حالی که در توریسم پزشکی خدمات مشابه ارائه می‌شود ولی توریست کشور دیگر را ترجیح می‌دهد.

خدمات ارائه شده در توریسم پزشکی متفاوت و بستگی به انتخاب گردشگر دارد. از خدمات بیسیک و ساده دندان پزشکی تا عمل جراحی‌های پیشرفته همچون تعویض زانو، جراحی قلب و یا جراحی‌های زیبایی قابل ارائه بوده و محدودیتی نیست.

مطالب مرتبط

1 Comment

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا