Header ad

کویر سه قلعه

یکی از مکان‌هایی که همه ساله منجمان زیادی را از سرتاسر کشور به سوی خود فرا می‌خواند، منطقه‌ای کویری‌ست که می‌تواند بهترین مکان برای غور در عالم اجرام آسمانی باشد. گروه‌های منجمان در تمام فصول سال به این منطقه سرازیر می‌شوند! نام این منطقه کویر سه قلعه است و طرفداران بسیاری در میان منجمان دارد: کویر سه قلعه!

کویر سه قلعه

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرایان گفت: کویر و رصدگاه سه قلعه به عنوان بهشت منجمان ایران یاد می شود، این منطقه به عنوان نقطه ای مناسب و مرجع در کشور شناخته می شود.

محمد عرب با اشاره به اینکه کویر و رصدگاه سه قلعه به عنوان بهشت منجمان ایران یاد می شود، گفت: این کویر در ۳۷ کیلومتری مرکز بخش سه قلعه شهرستان سرایان واقع شده و به عنوان نقطه ای مناسب و مرجع در کشور شناخته می شود.

با توجه به اینکه این منطقه در کمتر از ۲۵ روز در سال دارای آسمانی ابری و پر ستاره است و حدق در آن در بعضی از شب ها به ۷٫۲ هم می رسد (تاریکترین نقاط زمین داری حدق در ۷٫۵ است) و از این حیث یکی از تاریکترین نقاط سیاره زمین است.

مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرایان افزود: جغرافیای سه قلعه به گونه ای است که در مسیر جریان گرد و غبار محلی قرار ندارد و افق دید باز، حدود صفر درجه در محل رصدگاه، امنیت بالای منطقه، دارا بودن جاذبه های کویری زیبا و استثنایی در حاشیه رصدگاه شامل تپه های ماسه روان (تپه ماهور)، دریاچه نمک، دق (زمینی کاملا صاف و سفت که دارای هیچ گونه پوشش گیاهی نیست) این منطقه را به عنوان جاذبه ای دیدنی و منحصر در منطقه معرفی می کند.

علاوه بر این وجود آثار متعدد تاریخی در شهر سه قلعه و همچنین بیابان های اطراف سه قلعه که عمدتاً رباط و کاروانسرا است، روستاهای ییلاقی شمال شهرستان، مجموعه آثار تاریخی شهر سرایان، موزه و همچنین پتانسیل های صنایع دستی شهرستان بر قابلیت کویر سه قلعه افزوده و همه ساله تورهای پیاده روی و کویرنوردی به مقصد این نقطه از استان برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی جاذبه های گردشگری متنوع و زیبایی دارد، تصریح کرد: کویر در خراسان جنوبی یکی از مهم ترین و بهترین قابلیت هایی است که می تواند کمک شایانی به تحقق اقتصاد مقاومتی و فعال کردن جوامع محلی کند.

کویر سه قلعه یکی از منحصر به فردترین کویرهای شرق کشور است که با ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی و ایجاد اقامتگاه های بوم گردی امسال از امکانات بسیار خوبی نیز برخوردار است.

عرب افزود: در حال حاضر دو اقامتگاه بوم گردی نمکزار و زرین چاه در کویر به بهره برداری رسیده و در سه ماهه اول سال ۹۶ اقامتگاه بوم گردی رایج نیز به بهره برداری می رسد.

وی، ولایتمداری، ایمان، خونگرمی، مهربانی و مهمان نوازی را از مهم ترین خصلت های مردم منطقه برشمرد و گفت: نمایشگاه صنایع دستی و سوغات محلی در ورودی شهر سرایان به صورت تجمیعی و معرفی قابلیت های شهرستان و با سازه بومی ایجاد شده و علاوه بر این در سطح شهرستان، ۵ نمایشگاه دیگر برای معرفی و خدمت به مسافرین برپا می شود.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا