Header ad

چیزهایی درباره برج ایفل پاریس که نمی دانید

نورپردازی های طلایی رنگ برج ایفل در شب

بناهای معروف جهان معمولا داستان هایی هم در پشتشان دارند که بعضا به عجیبی و خاصی خودِ آن بناست. برج ایفل هم از این قائده مستثنا نیست.

اگر چه زمانی با ساخت این برج در این کشور مخالفت می‌شد، اما امروزه این برج، نمادی از کشور فرانسه به حساب می‌آید و سالانه میلیون‌ها گردشگر برای بازدید و عکس گرفتن کنار آن، به این جا سفر می‌کنند. ساخت برج ایفل حدود دو سال طول کشید و در بین سال‌های ۱۸۸۷ و ۱۸۸۹ ساخته شده است. این برج ابتدا برای یک نمایشگاه جهانی و به مناسب صدمین سالگرد انقلاب فرانسه ساخته شد. اما کسی فکرش را هم نمی‌کرد که روزی در سفر به پاریس با تور مسافرتی پربازدیدترین اماکن دیدنی فرانسه و جهان این شاهکار مهندسی با سازه فلزی اش باشد!
۱) در ابتدا قرار نبود این برج، حضوری دائمی در شهر داشته باشد و فقط برای حضور در نمایشگاه بین المللی پاریس در سال ۱۸۸۹ ساخته شده بود!

۲) طبق قرار قبلی، این برج باید در سال ۱۹۰۹ تخریب می‌شد، اما این اتفاق هیچ وقت نیافتاد. زیرا این سازه فلزی تغییر کاربری داده شد و قرار شد به عنوان آنتن رادیویی از آن استفاده کنند!

۳) در سفر به پاریس با تور مسافرتی این نکته را بدانید که برج ایفل فرانسه در سال ۲۰۱۱، با داشتن ۶، ۹۸۰، ۰۰۰ بازدیدکننده، تبدیل به پربازدید کننده‌ترین بنای تاریخی جهان شد!

۴) فرانسوی‌ها که علاقه نداشتند هیتلر به راحتی از برج ایفل بازدید کند، کابل‌های آسانسور آن را قطع کردند تا هیتلر مجبور شود، تمام پله‌های برج را یکی یکی بالا برود. این اتفاق در جنگ جهانی دوم و در زمان بازدید هیتلر از پاریس رخ داد!

۵) یک فروشنده آهن قراضه ساده، این برج را از یک کلاهبردار به نام ویکتور لوستیگ خریداری کرده بود!

۶) این سازه در ابتدا قرار بود در شهر بارسلونای اسپانیا ساخته شود، اما این شهر ساخت آن را رد کرده بود!

۷) تغییرات اب و هوایی باعث می‌شوند که ۱۵ سانتی متر از طول آن کم و زیاد شود!

۸) نکته قابل توجهی که درباره این مکان از اماکن دیدنی فرانسه وجود دارد این هست که این برج، کشته‌های زیادی هم داده است. از جمله مخترعی به نام فرانز رایشلت که قصد داشت چتر نجاتش را امتحان کند و از بالای برج به پایین پرید!

۹) دقیقاً ۱۶۶۵ پله راه دارید تا به بالاترین نقطه این برج برسید

۱۰) زنی به نام Erika La Tour Eiffel در سال ۲۰۰۷ با این سازه فلزی ازدواج کرد. پس باید این سازه را مذکر به حساب آورد؟!

۱۱) حدود ۲۰ هزار لامپ در این برج برای روشن کردن آن وجود دارند!

۱۲) در سی منطقه دنیا، یک کپی از این سازه فلزی ساخته شده است!

۱۳) به اندازه وزن ۱۰ فیل، رنگ روی فلزهای این برج زده شده است!

برج ایفل در پاریس فرانسه
برج ایفل در پاریس فرانسه

۱۴) در سفر به پاریس با تور مسافرتی و دانستنی‌های این مکان از اماکن دیدنی فرانسه در نظر داشته باشید که سازنده برج، گوستاو ایفل، در بالای آن برای خودش یک آپارتمان ساخته بود!

۱۵) قصد داشتند یک سازه دیگر طراحی کنند تا از برج ایفل بلندتر باشد. در سال ۱۸۹۱ شروع به ساخت این سازه کردند، اما به دلیل عدم استحکام به پایان نرسید و در سال ۱۹۰۷ هم تخریب شد!

۱۶) طراح برج ایفل، یعنی گوستاو ایفل در طراحی مجسمه آزادی در نیویورک هم نقش داشته است.

۱۷) در زمان ساخت این برج، بلندترین برج جهان به حساب می‌آمد!

۱۸) ساخت این برج نیاز به ۳۰۰ کارگر، ۲٫ ۵ میلیون میخ پرچ و ۱۸۰۳۸ قطعه آهن داشته است!

۱۹) ساخت این سازه فلزی در دنیای امروز، ۳۱ میلیون دلار هزینه در بر داشت!

۲۰) کانادا قصد داشت در سال ۱۹۶۷، این برج را به طور موقت به کشورش منتقل کند، اما هرگز عملی نشد!

۲۱) در سفر با تور مسافرتی پاریس بدانید که قسمت فوقانی برج بر اثر رعد و برق در سال ۱۹۰۲، آسیب دیده بود، که بعد از آن به سرعت بازسازی شد!

۲۲) برای صرفه جویی در مصرف برق، از سال ۲۰۱۳ دیگر چراغ‌های برج به صورت ۲۴ ساعته روشن نیستند و از ساعت یک نیمه شب خاموش می‌وشند!

نگاهی هم به تاریخچه این برج بلندبالا می اندازیم.

برج ایفل توسط گوستاو ایفل برای نمایشگاه جهانی سال ۱۸۸۹ ساخته شده بود که برای جشن ۱۰۰ سالگرد انقلاب فرانسه بود. ساخت آن در ۲ سال، ۲ ماه و ۵ روز، یک پیشرفت فنی و معماری بود. در اواخر قرن نوزدهم “Utopia achieved”، نمادی از توانایی های تکنولوژیکی بود، نشان دهنده ی تکنولوژی فرانسوی بود که توسط گوستاو ایفل شخصیت داده شده بود و یک لحظه مشخص در عصر صنعتی بود. این بلافاصله با موفقیت فوق العاده ملاقات کرد.

فقط در نظر گرفته شده به مدت ۲۰ سال گذشته، آن را توسط آزمایش های علمی که ایفل تشویق کرد، و به ویژه توسط اولین رادیو ارسال، و سپس ارتباطات از راه دور ذخیره شده است. به عنوان مثال، سیگنال های رادیویی از برج پانتئون در سال ۱۸۹۸؛ آن را به عنوان یک پست رادیویی نظامی در سال ۱۹۰۳ خدمت کرد؛ اولین برنامه رادیویی عمومی را در سال ۱۹۲۵ پخش کرد و اخیرا تلویزیون را به TNT پخش کرد.

از دهه ۱۹۸۰، این بنای تاریخی به طور منظم بازسازی، بازسازی و انطباق برای یک جامعه در حال رشد است.

در طول دهه، برج ایفل شاهد دستاوردهای قابل توجه، نمایش های نور فوق العاده و بازدید کنندگان معتبر بوده است. یک سایت اسطوره ای و ترسناک، همیشه هنرمندان و چالش های الهام بخش بوده است.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا