Header ad

برگزاری جشن نوروز در یونسکو

سه شنبه ایرنا، در مراسمی با حضور سفرا و نمایندگان بسیاری از کشورهای عضو برگزار شد، نماینده سفیر و دائمی ایران به یونسکو، که مسئول هماهنگی ثبت نام از نوروز در فهرست میراث ناملموس جهان ایفا می کند، تاریخ از تقویم جلالی در ۱۰۷۸ با تلاش های دانشمندان بزرگ و ریاضی دانان مانند عمر خیام، ابو Asfazari، رابط نجیب، خازنی رحمان، ابو قفسه و Ma’moori بیهقی شرح داده شده در اصفهان برپا شد.

او به کمی Azmvlana به عنوان گفت که “مستی و عشق و جوانان و دوست ما / سال نو و نوبهار و حمل کردن به ارائه” اشاره کرد، گفت: شادی از انسانیت جمعی ما است که نوروز را مبارک و آرمان انسانی و سال طربناک جدید همان مولانا آرزو.
جلالی ادامه داد: سال نو مبارک در منطقه است که تا هرج و مرج، همه مردم ملل مختلف با هم در شادی به ارمغان آورد.
مدیر کل سازمان ملل متحد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو)، که برای یک جلسه در خارج از فرانسه به سر می برد، با ارسال یک پیام به مراسم، گفت: جشن نوروز به تنوع غنی است که به ترویج صلح و همبستگی در میان مناطق و نسل.
ایرینا بوکووا گفت منطقه نوروز که در آن سنت با هم، تحمل، هماهنگی و شادی می تواند از نسلی به نسل منتقل می شود.
او در آن زمان که افراطیون خشونت طلب به دنبال نابود کردن تنوع و آزادی، نوروز یادآور قدرت از فرهنگ و میراث برای ایجاد جوامع پایدار و انعطاف پذیر است.
یونسکو مدیر کل، گفت: منبع نوروز از اعتماد به نفس، اعتماد و صمیمیت است که متعلق به همه است، آمده به آغوش ارزش های سال جدید را با پیام جهانی خود صلح و همبستگی ما الهام بخش.

در درخواست از پنج کشور منطقه برای پیوستن به ثبت نام از نوروز در یونسکو، مدیریت فایل جدید و هماهنگی تولید و رکورد جهانی آن را در پایان، در پاییز سال ۱۳۹۵ در نشست کمیته بین المللی یونسکو در آدیس آبابا، طرح تصویب شد و این بار با ۱۲ کشور در فهرست میراث جهانی درآمد.
نوروز در شام به نمایندگی از ۱۲ Kshvrshaml ایران، افغانستان، ازبکستان، آذربایجان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، پاکستان، عراق، قرقیزستان، قزاقستان و هند با حمایت مالی یونسکو، در حالی که برگزاری عناصر نمادین در سال جدید، با محلی و غذاهای ملی از مهمان خود را.
برگزاری جشن نوروز در یونسکو

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا