Header ad

افتتاح نهمین نمایشگاه صنایع‌دستی و سوغات محلی نراق

با حضور مدیر‌کل میراث‌فرهنگی استان مرکزی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، همین نمایشگاه صنایع‌‍‌دستی و سوغات محلی نراق (جوزغند) را افتتاح کرد. این افتتاحیه در روز نجشنبه ۱۳ مهر برگزار شد.

نهمین نمایشگاه صنایع‌دستی و سوغات محلی نراق (جوزغند) افتتاح شد

به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی، سیدمحمد حسینی مدیر‌کل میراث‌‌فرهنگی این استان در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه صنایع‌دستی و سوغات محلی شهر نراق گفت: «شهر نراق یکی از شهرهای کهن استان مرکزی است که در شهرستان دلیجان واقع شده، این شهر که به‌واسطه بافت قدیمی، بازار، خانه‌ها، و امام‌زاده‌های مدفون در این شهر، شهری تاریخی به‌حساب می‌آید محل تولید و تهیه انواع میوه‌های ویژه مناطق سردسیری است که مردم این شهر از آن بهره گرفته و فرآورده‌های مختلفی از آن‌ها تهیه و به بازار عرصه می‌کنند. یکی از این فرآورده‌ها که به وسیله مردم نراق تهیه می‌شود “جوزغند” نام دارد.»

سید‌محمد حسینی افزود: «جوزغند نام چند گونه میوه شیرینی است و که آن را از چند نوع میوه تهیه می‌کنند. این میوه‌ها عبارتند از امرود یا گلابی، الگ یا هلو، زرد‌آلو، انجیر، آلو بخارا، مغز گردو، مغز بادام، هل، نخودچی و شکر.»

او تصریح کرد: «میوه‌های پوست کنده‌ای که هسته آن‌ها به شیوه خاصی جدا شده با استفاده از مغز بادام، گردو، و مغز‌های دیگر که به شکل پودر درآمده پر شده و این میوه شیرینی منحصر به‌فرد را تشکیل می‌دهند.»

او افزود: «مهارت و فن تهیه جوز‌غند نراق، در فهرست میراث ناملموس (معنوی) ثبت شده ملی است که فرآیند ثبت آن به همت اداره‌کل میراث‌فرهنگی  استان مرکزی در سال ۱۳۹۴ به نتیجه رسید و برگزاری این نمایشگاه در راستای شناساندن این میراث ملی گامی ارزشمند است.»

حسینی خاطر‌نشان کرد: «جوزغند گران‌ترین شیرینی محلی ایران است و این گرانی به‌دلیل فرآیند بسیار وقت‌گیر تهیه آن و هم‌چنین منحصر بودن این میوه شیرینی است. چنین سوغات بی‌نظیری جایگاه مهمی در صنعت گردشگری استان دارد و امیدواریم با جذب سرمایه‌گذار در خصوص بسته‌بندی این سوغات بتوان جوزغند را در کنار سوغات مهم و شاخص ایران برای عرضه ملی و حتی جهانی آماده کرد.»

نهمین نمایشگاه صنایع‌دستی و سوغات محلی نراق (جوزغند) از ۱۳ مهر الی ۱۷ مهر در شهر نراق، میدان عصاران، موزه مردم‌شناسی شهر نراق برپا است و در ساعت‌های ۹ الی ۱۲ و ۱۵ الی ۲۰ میزبان علاقه‌مندان و بازدیدگنندگان است.

منبع

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا