نجات یک قلاده کفتار از دام شکارچیان سنگدل

کفتار راه راه

خوشبختانه یک قلاده کفتار راه راه دوساله که در دام شکارچیان گرفتار و مجروح شده بود، درمان و به محیط زیستش بازگشت.

شیراز- یک قلاده پلنگ که در منطقه آبگل میمند در استان فارس در دام شکارچیان اسیر و زخمی شده بود با کمک محیط زیست و اهالی منطقه مداوا و رها شد.
در این رابطه رئیس محیط زیست شهرستان فیروزآباد به خبرنگار مهر گفت: در منطقه آبگل میمند شهرستان فیروزآباد فارس شکارچیان غیر مجاز مبادرت به دام گذاری برای شکار«تشی» کرده بودند اما یک ماده کفتار راه راه دو ساله در این دام اسیر شده بود.

هوشنگ علی پور ادامه داد: این نوع کفتار تنها گونه کفتار ایران محسوب می شود که از ناحیه سر و دست در دام گیر گرده بود.

وی با اشاره به اینکه اهالی منطقه زمانی که متوجه موضوع شدند فورا مراتب را به محیط زیست اطلاع دادند و خودشان نیز از حیوان مراقبت کردند تا ماموران و عوامل محیط زیست به منطقه اعزام شوند، افزود: پرسنل محیط زیست نیز به همراه دامپزشک اداره فورا به محل مراجعه کردند که در این راستا کفتار زخمی شده را بیهوش و این حیوان که از ناحیه صورت و فک زخم هایی برداشته بود را تیمار کردند.

رئیس محیط زیست فیروزآباد با اشاره به اینکه ناحیه زخمی شده بعد از اقدمات درمانی با اسپری ضد عفونی شد، بیان کرد: عوامل محیط زیست یک ساعتی کفتار را مد نظر داشتند و مشاهده شد که این حیوان پس از به هوش آمدن از چشمه منطقه آب خورد و به راه خود در سلامت کامل ادامه داد.

به امید روزی که این شکارچیان خودخواه و ظالم، حیوانات و محیط زیست ارزشمند کشور را فدای زیاده خواهیشان نکنند.

تصویر کفتار راه راه بعد از پیداشدنش در دام

کَفتار به هریک از جانوران عضو خانواده کفتاران گفته می‌شود. تنها چهار گونه کفتار وجود دارد که از گوشتخواران خشکی‌زی و بومی آفریقا و آسیا است.

هر چند شکل این حیوان شبیه سگها است، اما کفتارها در فروراسته گربه‌سانان از راسته گوشت‌خواران قرار می‌گیرند. کفتارهای خالدار به شکل گروهی زندگی می‌کنند و از لاشخورهای حرفه‌ای هستند. کفتارها از باقی‌مانده لاشه مردارهایی که توسط حیوانات دیگر شکار شده تغذیه می‌کنند. آنها به طور عادی در طول شب فعالیت و در طول روز در لانه‌هایشان استراحت می‌کنند.

کفتار راه‌راه گونه‌ای از خانواده کفتارها است که در شمال و شرق آفریقا، قفقاز، آسیای میانه، غرب آسیا و جنوب آسیا زندگی می کند. کفتار راه‌راه تنها کفتاری است که در خارج از آفریقا هم زندگی می‌کند.

این حیوان با توجه به کاهش جمعیت جهانیش به کمتر از ده هزار کفتار بالغ، و کاهش جمعیت طعمه‌هایش در درجه حفاظتی در مرز تهدید قرار گرفته‌است. کفتار راه‌راه در وهله اول لاشه‌خوار است اما برخی از آن‌ها به شکار نیز می‌پردازند. این حیوان تک‌همسر است و نر و ماده هر دو در پرورش توله‌ها مشارکت دارند.

در کلیه کفتارها اندازه دستها با پاها متفاوت است ولی این شایعه عامیانه که کفتارها لنگ هستند و یا اندازه پاهای آنها با هم تفاوت دارد مطلقا صحیح نمیباشد .

کفتار راه‌راه حیوانی شب‌گرد است و فقط در تاریکی کامل خود را نمایان می‌کند و قبل از طلوع خورشید هم به پناهگاهش باز می‌گردد. این جانور هنگام مواجهه با حمله ممکن است خود را به مردن بزند و به همین جهت به ترسویی مشهور است. با این حال مشاهده شده که در مقابل درندگان بزرگ‌تر از خود همچون پلنگ بر سر طعمه و غذا درگیر شده و از خود دفاع کرده‌است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *