Header ad

موزه نیاوران، بهترین موزه ایران شد

همانطور که میدانید روز ۲۸ اردیبهشت روز جهانی موزه بود. در همین زمینه برنامه های مختلفی در این مدت در جای جای ایران با موضوع میراث فرهنگی برگزار شد.در یکی از این برنامه ها،نیاوران در شاخص «حفاظت و نگهداری» موزه برتر کشور معرفی شد.

آیین موزه برتر در خانه هنرمندان ایران
مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در شاخص «حفاظت و نگهداری» در سطح موزه های بزرگ دولتی به عنوان موزه برتر کشور معرفی شد.
به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، در مراسمی که از سوی کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) به مناسب هفته میراث فرهنگی در خانه هنرمندان ایران برگزار شد، این مجموعه در سطح موزه های بزرگ دولتی در شاخص «حفاظت و نگهداری» به عنوان برترین موزه کشور معرفی شد.

همچنین در ۳ شاخص “کودک و نوجوان”، “آموزش” و “بازدید” از کاخ موزه نیاوران در کنار دیگر موزه ها همچون کاخ گلستان، موزه ملی ایران، باغ موزه دفاع مقدس و مجموعه سعدآباد تقدیر شد.

در بیانیه امسال آئین انتخاب موزه های برتر سال ۹۵ که توسط ایکوم ایران با عنوان “آئین موزه برتر ۱۰ ساله شد”، آمده است: “در هفته میراث فرهنگی سال ۱۳۹۶ خورشیدی، در حالی آیین موزه برتر را جشن می گیریم که ۱۰ سال از اولین دوره آن سپری شده است.

آیین موزه برتر بر سبیل مودت و مضبوط به ضوابطی است که مبنا و معیار آن اخلاق موزه ای ست. این معیار در تمامی مراتب و مراحل شکل گیری آیین موزه برتر مورد توجه برگزار کنندگان بوده است وبه عبارتی این آیین تلاش می کند همچون آیینه ای اخلاق موزه ای را در بستر فعالیت های سالانه جامع موزه دارای ایران منعکس کند.

آیین موزه برتر آن گونه که می شناسیم مراسمی فراتر از مسابقات و رقابت های متداول است. برندگان این آیین تمامی موزه داران و نهادهای موزه ای کشور می باشند و برگزیدگان در کسوت طلایه داران موزه داری کشور تلاش می کنند طی سال پیش روی نمایندگان شایسته ای برای معرفی ظرفیت های اکوسیستم موزه داری کشور باشند.

موزه داری کشور که خانواده ای بزرگ از موزه های وابسته به نهادهای مستقل خصوصی، عمومی و دولتی را تشکیل می دهد همواره تلاش می کنند با تکیه بر ظرفیت های بی بدیل میراث فرهنگی تاریخی و طبیعی کشور و توان کارشناسی و هنری موزه داران صدیق این مرزو بوم از یک سو و گنجینه بی بدیل ملت بزرگ و فرهنگ دوست ایران زمین دیگر سو در راه اعتلای فرهنگی کشور نقش موثر بازی کنند.

تاریخچه موزه نیاوران
مجموعه فرهنگی ـ تاریخی نیاوران در باغ بزرگی به مساحت حدود ۱۱ هکتار در شمال تهران قرار دارد که از زیبایی و جذابیت طبیعی و تاریخی فراوانی برخوردار می باشد. بناهای این مجموعه متعلق به دوره های قاجار و پهلوی می باشد.

ابتدا شاهان قاجار این مکان خوش آب و هوا را جهت اقامت ییلاقی خویش برگزیدند. فتحعلی شاه قاجار برای تفریحات تابستانی خود دستور می دهد تا در منطقه ای خوش آب و هوا خارج از شهر تهران که وسعتی بسیار کمتر از امروز داشت باغی مصفا بسازند. درکنار روستایی که «گُرده وی» یا «گُرده به» خوانده می شد و در نیاوران امروز قرار داشت به جای نیزاری که در همسایگی روستا واقع بود باغ را ساختند. باغ ییلاقی فتحعلیشاه که در جای نیزار ایجاد شد را «نی آوران» نامیدند که بعدا به نام «نیاوران» مشهور شد. محمد شاه نیز در همین باغ بنای کوچک و ساده ای بنا کرد و به دنبال او ناصرالدین شاه« کاخ صاحبقرانیه» را در این باغ ساخت. آخرین بنایی که در دوران قاجار در این باغ ساخته شد مشهور به کوشک احمدشاهی است.

در زمان حکومت پهلوی دوم، برخی از بناهای کوچک این باغ تخریب شد و کاخ نیاوران با سبکی مدرن جهت سکونت وی و خانواده اش ساخته شد.

اکنون محوطه کاخ شامل کاخ اختصاصی نیاوران و موزه پارچه و لباس های سلطنتی، کاخ صاحبقرانیه و موزه حوضخانه، کوشک احمدشاهی، موزه جهان نما، کتابخانه اختصاصی، موزه خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران، باغ کتیبه ها و گلخانه ها می باشد.

در سال ۱۳۵۷ این کاخ توسط نیروهای انقلابی تسخیر شد و در سال ۱۳۶۰ به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل داده شد. در سال ۱۳۶۵ کاخ موزه نیاوران برای اولین بار گشایش یافت. در سال ۱۳۶۸ مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی در محل مدرسه اختصاصی راه اندازی شد و یکسال بعد فضاهای جانبی آن به خوابگاه پسران اختصاص یافت.

در سالهای بعد موزه جهان نما (۱۳۷۶)، کاخ صاحبقرانیه (۱۳۷۷) و کوشک احمدشاهی (۱۳۷۹) نیز در معرض بازدید عموم قرار گرفت.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا