Header ad

معروف ترین چنارهای تهران قدیم

تهران قديم و درخت چنار، دو يار ديرين يكديگر هستند كه هر كس مختصري از تاريخ تهران اطلاعي داشته باشد، مي‌داند كه چنار نماد استواري از شهر تهران است، به قولي اين دو يار غارند. شهرت چنارهاي تهران مربوط به دوران صفويه است كه حتي عده‌اي از خارجياني كه آن دوره به ايران مي‌آمدند از شهر تهران به چنارستان يا شهر چنارها ياد مي‌كردند.

به گزارش پارس توریسم، در دوران سلطنت شاه عباس غرس درخت چنار در تهران باب شد و شهرت اين چنارهاي شاه‌عباسي را همه مورخان مي‌دانند. در تهران در محدوده حصار صفوي يعني از خيابان ري تا خيابان شاهپور (وحدت اسلامي) و از خيابان اميركبير تا خيابان مولوي، چنارهاي كهنسالي بوده است كه برخي از ‌آنها هنوز هم وجود دارند و ساير چنارها در ارگ سلطنتي و تعدادي در امامزاده‌ها و اطراف آنجا قرار دارند.
روزنامه شرق در مطلبی برگرفته از كتاب برگ‌هايي از تاريخ تهران به معرفی معروف‌ترين چنارهاي تهران قديم پرداخت.
چنارهاي اطراف گود زنبورك خانه: در جنوب محله بازار در كوچه گود زنبورك خانه، چنارهاي كهنسالي به چشم مي‌خورند كه از دوران قاجاريه تا به امروز پابرجاست.
چنار عباسعلي: اين درخت چنار در دوران ناصري، چنار كهنسالي بود كه با خواب‌نما شدن يكي از زنان گيس سفيد اندرون اين چنار مقدس شد تا آنجا كه به امامزاده عباسعلي معروف شد و دور ‌آن را نرده‌اي سبزرنگ كشيدند و از آن پس زنان و حاجتمندان بر شاخه‌هاي اين درخت دخيل مي‌بستند و حاجت‌شان را مي‌خواستند كه سرانجام براي احداث ابنيه جديد در ارگ از بيخ و بن آن را كندند و از ميان بردند.
چنار خونبار: در محله پاچنار بازار، حوالي بقعه امامزاده سيدولي، درخت چناري وجود داشت كه اگر با جسم برنده‌اي مثل چاقو پوست آن را مي‌شكافتند، مايعي شبيه خون از آن بيرون مي‌زد كه اكنون ديگر وجود خارجي ندارد وجه تسميه نام پاچنار از آن چنار است.
چنار پنجعلي: اين چنار در حوالي عمارات غربي وزارت دارايي كنوني قرار داشت كه زايران پنجعلي را براي حاجت‌روايي به آن مي‌بستند بنابراين به اين نام شهرت يافت.
چنارهاي عباسي يا شاه عباسي: چنارهايي بوده كه به فرمان شاه عباس صفوي در ارگ سلطنتي كه در آن دوره به چهارباغ معروف بوده، كاشته شده است كه برخي از آنها هم‌اكنون در محوطه كاخ گلستان و اطراف آن وجود دارند.
چنارهاي امامزاده يحيي: اين چنارها كه در محوطه امامزاده قرار داشت، از چنارهاي قديمي در تهران محسوب مي‌شد.
چنار قريه بريانك: چنار بسيار قديمي اين آبادي كه هفت شاخه دارد به هفت چنار شهرت يافته است كه در ميان مردم وجهه مقدسي پيدا كرده است.
چنار امامزاده صالح: اين چنار به گفته مادام ديولا فوا فرانسوي، چنار عجيب و غريبي است كه كمتر نظير آن در دنيا پيدا مي‌شود كه گفته مي‌شود بي‌شك از شاهكارهاي خلقت پروردگار بوده كه قبل از همجواري امامزاده وجود داشته است كه چندين افسانه را به خود اختصاص داده است كه متاسفانه در چند سال گذشته از بيخ و بن كنده و از صفحه روزگار محو شده است.
چنارهاي باغ فردوس: اين باغ كه مربوط به دوره ناصري است، چنارهاي باقدمتي دارد كه مورخان تخمين زده‌اند كه پيش از مالكيت معيرالممالك وجود داشته است.
چنارهاي باغ امين‌السلطان: باغ امين‌السلطان كه امروزه به‌نام پارك قيطريه و محله قيطريه معروف شده است، از آن ميرزا علي اصغرخان امين‌السلطان، صدراعظم ناصرالدين‌شاه بود. وقتي وي اين اراضي را خريد در بخش بزرگي از باغ، عماراتي بنا كرد و نيز درختاني غرس نمود اما چنارهاي اين محل مخصوصا آنهايي كه در مركز پارك قرار دارد، به گفته‌ مورخان قدمت بيشتري از دوران امين‌السلطان دارد.
چنارهاي خيابان وليعصر: از نمادهاي ارزنده و بي‌نظير طولاني‌ترين خيابان پايتخت، چنارهاي اين خيابان محسوب مي‌شود كه به فرمان پهلوي اول غرس، آبياري و نگهداري شده است كه حدود ۸۰ سال از عمر آنها مي‌گذرد و جزو ميراث طبيعي شهر تهران به شمار مي‌رود.

انتهاي پیام

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا