Header ad

معرفی مساجد معروف آنکارا

آنکارا چند هتل قدیمی و ارزشمند دارد. از میان این مساجد، دو مسجد هستند که مهم تر هستند و به گردشگران توصیه می کنیم در تور آنکارا از آنها بازدید کنند:

مسجد حاجی بایرام Hacı Bayram Mosque

مسجد حاجی بایرام آنکارا

مسجد حاجی بایرام و مسجد کجاتپه، معروف‌تر از سایر مساجد آنکارا هستند. مسجد حاجی بایرام، مسجدی‌ست به جا مانده از قرن ۱۵ میلادی. با این حال، چند بار در عصرهای مختلف، مورد بازسازی قرار گرفته‌است و نشانه‌هایی از معماری‌های جدیدتر هم در آن به چشم می‌خورد.

مسجد حاجی بایرام، اسم خود را از حاجی بایرام، فیلسوف و بنیان‌گذار فرقه بایرامی، به عاریه گرفته‌است. گردشگران با بازدید از مسجد حاجی بایرام، فرصت بازدید از مقبره این فیلسوف معروف ترکی و همچنین معبد رومیِ آگوستوس را که هر دو در کنار همین مسجدند، خواهند داشت. ضمن اینکه در کنار مسجد، یک پارک زیبا هم وجود دارد.

محیط مسجد حاجی بایرام با داشتن آجرهای قهوه‌ای سوخته، المان‌های زینتی سبز و سرخ رنگ و سقف‌ چوبی، فضایی متفاوت با مساجد رایج عثمانی دارد و همین مسئله، آن را جذاب کرده‌است.

این مسجد در محله اولوس آنکارا قرار دارد و دسترسی به آن راحت است.


مسجد کجاتپه Kocatepe Mosque

مسجد کجاتپه آنکارا

این مسجد، بزرگ‌ترین مسجد آنکاراست. بزرگی و موقعیت جغرافیایی مسجد کجاتپه، باعث شده تا این مسجد از بسیاری از نقاط شهر آنکارا دیده‌شود. بنابراین شاید بتوان گفت که کجاتپه به نوعی نماد برای شهر آنکارا تبدیل شده‌است.

مسجد کجاتپه، عمر چندانی ندارد. از اولین بار که در دهه ۱۹۴۰ ساخت یک مسجد مدرن در آنکارا مطرح شد تا افتتاح آن در سال ۱۹۸۷، چندین بار طرح و معماری مسجد با مخالفت افراد مختلف مواجه شد و طرحش دچار تغییر و تحول شد. اما نتیجه و طرح نهایی که در تور آنکارابا آن مواجه می‌شوید، بسیار شبیه مساجد عثمانی معروف شهر استانبول، اما مدرن‌تر از آنها است.

فضای بزرگ درون مسجد با سقف بسیار بلندش، گچ‌کاری‌های هنرمندانه، لوسترهای بسیار بزرگ و المان‌های قدیمی مختلف درون مسجد، به بازدیدکنندگان و عبادت‌کنندگان حسی بسیار متفاوت با تجربه‌های گذشته‌ی آنها می‌دهد.

مسجد کجاتپه، بر روی تپه‌ی کجا (کجاتپه) در منطقه کیزیلای قرار گرفته‌است. این منطقه در مرکز شهر آنکاراست و دسترسی به آن بسیار آسان است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا