Header ad

قلعه پرتغالی های قشم کجاست؟

قلعه پرتغالی های قشم

در این متن جاذبه گردشگری را معرفی خواهیم کرد که درونن ایران است اما برخلاف خواست ایرانیان ساخته شده است: قلعه پرتغالی ها.

قلعه‌ی پرتغالی‌ها یکی از جاذبه‌های گردشگری اصلی قشم است که معمولا بسیاری از مسافران تور قشم و به خصوص علاقه‌‌مندان به تاریخ، از آن بازدید می‌کنند.

پرتغالی‌ها از اولین استعمارگران جهان محسوب می‌شوند. آنها در در اوایل قرن ۱۶ میلادی و پیش از سایر استعمارگران، به اهمیت استراتژیک سرزمین ایران پی بردند. از اوایل قرن ۱۶ که پرتغالی‌ها وارد قسمت‌های جنوبی ایران در محدوده‌ی خلیج فارس شدند تا ۱۶۲۲ میلادی که ارتش امام قلی خان، در نبرد هرمز آنها را در هم کوبید، آنها بیش از یک قرن بر بخش‌های اعظمی از حوزه‌ی خلیج فارس و شاهراه تجاری ارتباطیِ منتهی به اقیانوس هند تسلط داشتند.

قلعه‌های پرتغالی‌‌ها، بارزترین یادگار دوران حضور آنها در ایران است. این قلعه‌ها در نقاط مختلفی از جمله قشم، کنگ، عمان و … دیده می‌شوند. قلعه‌های پرتغالی‌ها برای حفاظت نیروهای پرتغالی در برابر شورش‌های مردم محلی ساخته شده‌اند و همگی ویژگی‌های مشترکی در معماری‌شان دارند. یکی از این ویژگی‌های مشترک، استحکامشان است. چنانچه قرن‌هاست که استعمارگرانِ پرتغالی شکست خورده‌اند و رفته‌اند اما هنوز قلعه‌هایشان پابرجا هستند.

در میان این قلعه‌ها، بسیاری فقط از وجود قلعه پرتغالی‌های قشم خبر دارند. این قلعه در ساحل ‌شرقی جزیره قشم قرار دارد و نزدیکی‌اش به هتل‌های قشم، دلیل مضاعفی شده تا بسیاری از مسافران تور قشم از آن بازدید کنند.

جالب اینجاست که بسیاری از سایت‌ها، قلعه پرتغالی‌های قشم را با قلعه‌ی هرمز اشتباه گرفته‌اند. در حالی که قلعه‌ی پرتغالی‌های هرمز ۲۵ کیلومتر آنطرف‌تر در جزیره هرمز قرار گرفته است. البته بسیاری از ویژگی‌هایی که این دو قلعه دارند، مشابه یکدیگر است و حتی در صورت اشتباه معرفی کردنشان، اشتباه فاحشی رخ نمی‌دهد.

قلعه پرتغالی‌ها

قلعه‌ها مکانی برای نگهداری مهمات و سلاح بوده‌اند. در قسمت‌های مختلف قلعه، آب‌انبار، انبار سلاح، سربازخانه، مقر فرماندهی و کلیسا دیده می‌شود.

قلعه پرتغالی‌های قشم، چهار برج در گوشه‌هایش و بازوهایی برای پرتاب منجنیق دارد. قلعه، سنگی است و از کنارهم قرارگیریِ سنگ‌های آهکی و گچی با ملاط ساروج محلی ساخته شده است. در گوشه‌ای از قلعه، تونلی قرار دارد که برای فرار در مواقع اضطراری ساخته شده‌است. گفته می‌شود این تونل ۱۵ کیلومتر به سمت جنوب قشم کشیده شده‌است.

هتلتان در تور قشم هرچه هتلی که باشد، فاصله بسیار نزدیکی با این اثر باستانی دارد. پس حتما آن را در تور قشم ببینید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا