قفل عشق؛ جاذبه گردشگری یا سواستفاده از احساسات؟

در گوشه و کنار جهان بارها دیده ایم که قصه های افسانه ای یا واقعی عاشقانه تبدیل به جذابیتی برای مردم احساساتی شده اند. در خود همین ایران هم میبنیم که چیزی مانند کوه نوشته های فرهاد در بیستون جذبه گردشگری دارد.

از طرف دیگر می بینیم که خرافات هم در کنار همان اسطوره ها و افسانه های عاشقانه، جاذبه ارزشمند و تاثیرگذاری می تواند باشد.

قفل عشق شاید ترکیبی از هر دوی چیزهایی که در بالا گفتیم باشد. قفل عشق چیست؟ قفلیست که به نیت برای همیشه با هم بودن دو نفر به یک جای خاص می زنند. در زمان های گذشته این قفل ها در جاهای مختلف جهان زده شده است و پل ها مکان رایجی برای آن هستند. معمولا وقتی که یک قفل بر جایی زده می شود اگر آنجا خاص باشد و بقیه از آن ایده استقبال کنند میبینیم که در مدت کوتاهی تعداد بسیاری زیادی قفل بر آن مثلا در یا میله ی پل روی رودخانه زده می شود. و چیز جالبی خلق می شود که نمادهایی از عشق صدها نفر را در خودش دارد.

این قفل ها معمولا به عنوان عملی تخخریب گر شناخته می شوند و شهرداری ها با چنین چیزهایی مخالفت می کنند و مانع گسرتش ان می شوند. ضمن اینکگه قفل های قدیمی را به سختی و با صرف هزینه باید بشکنند و جمع کنند.

قفل عشق تورنتو
قفل عشق تورنتو

البته بعضی از مناطق جهان هم پس از خراب کردن قفل هایی که پل یا اثر تاریخی ارزشمندی را خراب کرده اند، محوطه دیگری به قفل زنندگان اختصاص داده می شود. برای مثال در کانادا قفل ها از یک مکان معروف و تاریخی جمع شدند و در عوض محل دیگری به این کار اختصاص داده شد. این مکان جدید حالا به خاطر تعدادبالای قفل ها نوعی حس رمانتیک پیدا کرده است و بنابراین خیلی ها به آن جذب می شوند و دوست دارند از آنجا بازدید کنند.

اینجور که فته می شود اولین قفل مربوط به حدود صد سال پیش و داخل جنگ جهانی اول بوده است و درباره ماجرای عشق یک زن با یک سرباز بوده است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *