Header ad

فصل گل وگلاب

پارس توریسم؛ اردیبهشت کاشان به گلابگیری آن معروف است. این شهر را در بهار بخصوص در اردیبهشت  عطر و رنگ گل‌های محمدی در بر می‌گیرد. مردم زیادی از سرتاسر ایران و حتی گردشگران خارجی به کاشان سفر می‌کنند تا شاهد مراسم گلاب‌گیری باشند.

قمصر و نیاسر دو شهری هستند که بیشتر از همه مراسم گلابگیری در آنها معروف می‌شود و هرگاه اسم گلاب می‌آید نام این شهر را در ذهن‌ها تداعی می‌کند.

رسم‌گلاب‎گیری از دیرباز در ایران وجود داشته و زمانی که هنوز عطرهای خوشبوی امروزی آنچنان وجود نداشتند، از گلاب به‌عنوان عطر برای خوشبویی استفاده می‌شده است.

 کارگاه‌های گلابگیری در کاشان

کارگاه‌های مخصوص گلاب‌گیری زیادی در کاشان وجود دارد که مردم از از تمام شهرها و روستاهای این شهرستان گل‌های محمدی خود را به این کارگاه‌ها می‌رسانند تا از آنها گلاب گرفته شود.

شاید برایتان جالب باشد رسم چیدن گل محمدی را کاشان بدانید. معمولا از اوایل صبح قبل از طلوع آفتاب گل چینی شروع می‌شود و سعی می‌شود تمام گل‌ها تا قبل از طلوع آفتاب برداشت شود. چون کاشانی‌ها معتقدند گل قبل از طلوع خورشید عطر و بوی زیادتری دارد.

در فصل گلاب‌گیری یعنی از اوایل اردیبهشت تا اواسط خرداد تورهای زیادی راهی کاشان می‌شوند که شما می‌توانید با همکاری این تورها نه تنها مراسم گلابگیری بلکه زیبایی‌های شهر تاریخی کاشان را نیز از نزدیک ببینید و لذت ببرید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا