فرش باد – ستایشی برای فرش ایرانی

فیلم فرش باد

امروز روز جهانی صنایع دستی است. به همین مناسبت تصمیم گرفتیم یکی از فیلم های دوست داشتنی ایران از کمال تبریزی را معرفی کنیم. فرش باد فیلمی به کارگردانی کمال تبریزی، نویسندگی محمد سلیمانی و تهیه‌کنندگی علی‌رضا شجاع‌نوری ساخته سال ۱۳۸۱ است.[۱] این فیلم در تیر ماه ۱۳۸۲ بر روی پرده سینما رفت است.

بازیگران: رضا کیانیان، تاکااکی اینوکی، فریبا کامران، فربد احمدجو، میو یاگی‌یو، مریم بوبانی، محمود حریرچیان، پوکی کودو، شیرین بینا و رنتارو میکونی خلاصه فیلم: یک طراح زن ژاپنی بافت یک فرش را که قرار است در کارناوال شهر ناکایاما به نمایش در آید به بافندگان اصفهانی سفارش می‌دهد اما مرگ او باعث ناتمام ماندن این اقدام می‌شود و …

فیلم فرش باد
فیلم فرش باد

“فرش باد” پر از لحظاتی است که می توان بعد از دیدن – حتی یک باره فیلم – آن ها را به یاد آورد و از آنها لذت برد و از همه شاید مهم تر، نگاه سلامت کمال تبریزی است ؛ نگاهی که موجب می شود شخصیت های فیلم او “آدم” باشد . آدمهایی که می خندند، سر به سر هم می گذارند، رنگ دارند، هنرمندند ، زحمت می کشند ، با هم معامله می کنند و شاید هم کلاه سر هم می گذارند، آدم هایی واقعی که در دل وقایعی که هیچ کدام تصنعی و نمایشی به نظر نمی رسند، با هم زندگی می کنند و هم چون تاروپود آن فرش ، درهم تنیده شده اند.
اما نکته ای که نمی توان در همین یادداشت کوتاه هم به آن اشاره نکرد، بازی های روان، دلنشین و باور پذیر بازیگران فیلم است از جمله رضا کیانیان که تیپ و فیزیکی کاملاً متفاوت دارد تا ساکورای کوچک ژاپنی و تمام آدمهای اصلی و فرعی فیلم.

اما فرش باد هم به مانند هر فیلم دیگری، از تیر منتقدان در امان نبوده است و انتقادهای گوناگونی به آن شده است که برخی هم به نظر صحیح می رسند. اما در هر صورت اگر علاقه به سینمای ایران و یا فرهنگ ایران دارید، فرش باد را باید دید و از آن لذت برد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *