Header ad

شرط دلاری برای صعود به دماوند

شرط دلاری برای صعود به دماوند

فدراسیون کوهنوردی کشور به عنوان متولی محوطه ثبت شده ملی دماوند مشغول دریافت هزینه ورودیه از گردشگران و کوهنوردان برای صعود به قله دماوند است. اما به گواه فعالان محیط زیست  مشخص نیست این درآمد ها کجا هزینه می شود. این در حالی است که فعالان گردشگری خبر داده اند که وضعیت این اثر طبیعی ملی، چندان مساعد نیست.

همچنین علاوه بر تمام اینها، رئیس فدراسیون کوهنوردی طی نامه ای به رئیس کمیته امور پناهگاه ها و تاسیسات ورزشی، خواستار آن شده که برای صعود به دماوند مبلغ ۵۰ دلار از اتباع خارجی دریافت شود؛ حال آنکه ایرانی ها برای صعود به این قله نباید ورودی بپردازند.

یکی از فعالان حوزه تورهای ورودی کوهنوردی در این باره می گوید: «فدراسیون از شرکت ها و راهنمایان فعال در حوزه گردشگری کوهستان خواسته است مبالغ ورودیه مشتریان خارجی خود را به کوه دماوند را نه به پول رسمی مملکت، که به دلار پرداخت کنند. در اینجا این سوال به وجود می آید که اساسا سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی رسمی گردشگری کشور، آیا در جریان این امر هست یا خیر.»

احسان بشیرگنجی ادامه می دهد: «می دانیم که این سازمان جهت ورودیه گردشگران ایرانی و خارجی به اماکن فرهنگی و تاریخی همواره دو نرخ ریالی متفاوت را در نظر می گیردکه گویا برای مسافران ایرانی در بالاترین رقم ۵ هزار تومان و برای مسافران خارجی در بالاترین رقم ۳۰ هزار تومان مصوب و اعلام شده است. اما قله دماوند به عنوان اولین اثر طبیعی ملی که در تیرماه سال ۸۷ از سوی سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده، گویا تحت نظر این سازمان نیست!»

وی قله دماوند را میراث طبیعی و ملی ایران می داند که به خاطر ویژگی های جغرافیایی، زیست شناسی، مناظر بدیع، محوطه های طبیعی تاریخی، و ارزش زیستگاهی آن ، باید تحت حفاظت و بهره برداری پایدار قرار گیرد. با این همه آنچه عملا در این کوه ملی در حال رخ دادن است، بهره کشی بی ضابطه ای است که با هجوم خارج از ظرفیت کوهنوردان خصوصا در جبهه جنوبی دماوند صورت می گیرد؛ منطقه ای که تنها تحت نظارت فدراسیون کوهنوردی است و این فدراسیون با اجاره دادن پناهگاه، چادرها و اخذ ورودیه از کوهنوردان خارجی، درآمدزایی قابل ملاحظه ای برای خود و شرکت های خصوصی وابسته به خود ایجاد کرده است و در این میان سازمان میراث فرهنگی، سازمان حفاظت از محیط زیست و سازمان مراتع و جنگل ها هیچ گونه نظارتی ندارند و عملا اقدام موثری درخصوص جلوگیری از تخریب این کوه انجام نمی دهند.

این فعال گردشگری کوهستان با تاکید بر اینکه قاعدتا سازمان میراث به عنوان متولی گردشگری باید هم تعیین کننده نرخ و هم دریافت کننده ورودیه به اماکن ثبت شده ملی و جهانی باشد، تاکید می کند: مبلغ ورودیه بنا به قوانین کشور باید به ریال، ارز رسمی کشور تعیین و دریافت شود و دریافت هرگونه مبلغی به ارز دیگر کشورها بنا به قوانین داخلی جایز و مرسوم نیست.

حالا فعالان گردشگری که توریست های خود را برای صعود به قله دماوند می برند، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت موجود دماوند به لحاظ زیست محیطی، معتقدند پیش از هر چیز باید نقش سازمان میراث فرهنگی در تولی گری دماوند مشخص شود و دست کم خواهان گزارش شفافی از مبالغ دریافت شده و محل هزینه کرد آنها توسط فدراسیون کوهنوردی باشد. از سوی دیگر به باور آنها، دریافت مبالغ ورودیه به نرخ دلار می تواند به تدریج به اعتماد گردشگران ورودی به این منطقه آسیب بزند و باعث ریزش گردشگران خارجی آن شود. به نظر می رسد سازمان میراث فرهنگی باید به انفعال در حفاظت از این اثر ملی خاتمه دهد و برای جلوگیری از آسیب هر چه بیشتر به آن، اقدامات لازم را به عمل آورد.

منبع

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا