Header ad

سلخ قشم کجاست؟

سلخ قشم

قشم فقط بازار و قایق سواری در ساحل شرقی اش نیست. در این جزیره مناطق خلوت تر و طبیعی تری هم وجود دارد که مسافران کمتری میروند و درنتیجه خلوت تر هستند.

اگر به دنبال تجربه‌ای جدید و متفاوت با اکثر مسافران تور قشم هستید، روستای سلخ یکی از گزینه‌های ایده‌آل برای شماست.

این روستای کمتردیده‌شده، در جنوب جزیره قشم و در فاصله‌ی ۸۰ کیلومتری شهرستان قشم قرار دارد. گردشگران با حضور در محدوده این روستا، از لذت تماشای صحراها و ساحل بکر و دست‌نخورده و آشنایی با آداب و رسوم مردم بومی منطقه بهره‌مند خواهند شد.

شاید مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری این شهر، کاسه سلخ باشد. کاسه سلخ یک برهوت با طول ۷ و عرض ۵ کیلومتر است. مشاهده زمین‌های خالی از حیاتِ کاسه سلخ، پر از صخره‌های جورواجور با طرح‌های هندسی مختلف است. با حضور در محوطه کاسه سلخ، حس حضور در سیاره‌ای متفاوت را خواهید داشت. در قسمتی از این زمین‌های خالی هم چشمه‌ی گوگردی وجود دارد که تماشای آن خالی از لطف نیست.

بام قشم یکی دیگر از نقاط دیدنی قشم در نزدیکی شهرستان سلخ است. بام قشم، یک فلات نسبتا مرتفع است که با حضور در آن چشم‌اندازی زیبا از جزیره قشم خواهید داشت. بام قشم هم از طرف روستای سلخ و هم روستای طبل قابل دسترسی است. در این فلات، بقایایی از زندگی انسان‌ها در زمان‌های گذشته به چشم می‌خورد. برخی از کارشناسان، بام قشم را اولین زیستگاه انسان در جزیره قشم می دانند. گفته می‌شود عمر بعضی از اشیای ساخته‌ی بشر که در این مکان پیدا شده‌است به چند هزار سال قبل باز می‌گردد.

بسیاری از مردمان سلخ، با صیادی روزگار خود را می‌گذرانند. بنابراین اسکله‌ی پر از هیاهوی سلخ هم یکی دیگر از جذابیت‌های این منطقه است. همچنین جشن‌های مردم بومی سلخ، جذابیت فراوانی برای مسافران تور قشم دارد. نوروز صیاد (۲۹ تیر) یکی از این جشن‌هاست که امروزه فقط در چند شهر معدود از جمله سلخ گرامی داشته می‌شود. مراسم زار درمانی ( خروج بیماری از بدن بیمار با اجرای موسیقی) و جشن‌های سنتی عروسی از جمله دیگر اتفاقات هیجان‌انگیزی‌ست که اگر خوش‌شانس باشید آنها را در سلخ قشم خواهید دید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا