Header ad

ساعت شمس العماره باردیگر به وقت پایتخت کوک خواهد شد

ساعت شمس العماره باردیگر به وقت پایتخت کوک می شود

ساعت شمس العماره را باید از معروف‎ترین ساعت‎های ایران دانست. این ساعت را ملکه ویکتوریا در سال ۱۲۵۲ آن را به ناصر الدین شاه قاجار هدیه داد و در همان زمان بر سر لندترین عمارت تهران قرار گرفت اما از انجا که صدای بلندش اهالی کاخ گلستان را آزار می داد، همان اوقات که برسر ب گرفته بود یعنی در سال ۱۲۵۵ در اثر یک دستکاری برای کم کردن صدایش، خاموش شد و هیچ گاه کار نکرد.

اکنون تهرانی ها پس از سال ها دوباره صدای ساعت شمس العماره را در روزهای اول شهریورماه می شنوند؛ قرار است این ساعت تعمیر و کاخ گلستان هزینه نگهداری و تعمیرش را پرداخت کند.

 

در این مدت تهران وقایع مختلفی به خود دید اما هیچ گاه از ساعت شمس العماره صدایی بلند نشد تا اینکه در سال ۱۳۹۱ مسئولان وقت کاخ گلستان تصمیم گرفتند تا دوباره آن را تعمیر کرده و این بار مردم تهران صدای این ساعت را بشنوند ساعتی که در طول سالها افرادی سعی کرده بودند آن را تعمیر کنند اما نتوانستند.

 

این بار اما از معروف ترین ساعت ساز تهران دعوت شد تا آن را تعمیر کند برای مدت کوتاهی هم ناقوس این ساعت به صدا درآمد اما هزینه نگهداری آن (ماهی ۵۰۰ هزار تومان) برای مسئولان کاخ زیاد بود و به همین دلیل پس از مدت کوتاهی دوباره خاموش شد.

 

اکنون مسئولان کاخ گلستان تصمیم دارند تا این بار هزینه نگهداری آن و تعمیر دوباره اش را بدهند تا در میان شلوغی و سر و صدای خیابان ناصرخسرو و میدان ارگ، صدای این ساعت باز هم شنیده شود.

 

در این باره مسعود نصرتی مدیر کاخ گلستان گفت: با آقای ساعتچی که پیش از این هم ساعت شمس العماره را تعمیر کرده بود، قرارداد نهایی را بسته ایم و قرار است که کاخ گلستان هزینه نگهداری و تعمیرش را بپردازد تا دوباره مثل چند سال پیش، پس از تعمیر خاموش نشود بلکه به آن رسیدگی کنیم. موضوع قراردادمان هم راه اندازی ساعت به صورت الکترومکانیکی و خودکار و تهیه ابزار مورد نیاز است.

 

زمان این قرارداد از اول خرداد تا اول شهریور است یعنی امیدواریم روز اول شهریور پس از پایان کار صدای این ساعت را دوباره بشنویم و شاهد باشیم که بازهم کار می کند. ما از دو سال پیش می خواستیم که این کار را انجام دهیم اما هر بار به مشکل برمی خوردیم ما می خواستیم که ساعت دوباره به حالت اولیه خودش برگردد اصل موضوع راه اندازی ساعت است که سعی داریم این اقدام انجام شود. بعد از این هر ماه یک بار باید به این ساعت رسیدگی شود.

 

چند سال پیش این ساعت دستکاری شده و از حالت مکانیکی خارج شده بود. می خواهیم که این ساعت خودکار باشد و به حالت اولیه برگردد. برای راه اندازی این ساعت از دو سال پیش حدود ۳۰ میلیون تومان هزینه شده است ولی هزینه نگهداری آن تقریبا ماهی ۱۵ میلیون تومان می شود که البته نسبت به شرایط متغیر است.

 

مدیر کاخ گلستان بیان کرد: مردم ساعت شمس العماره را دوست دارند و می خواهند که صدای آن را در میان ترافیک و شلوغی این منطقه بشنوند. ساعت شمس العماره قابل تعمیر بود و این طور نبود که متلاشی شده باشد و نتوان کاری برایش انجام داد. ما باید بتوانیم از آثاری که داریم حفاظت و به آنها رسیدگی کنیم.

 

ناصرالدین شاه به ساعت علاقه زیادی داشت و بسیاری از سفرا و بزرگان و اروپایی ها به او ساعت هدیه می کردند اکنون حدود ۸۰ ساعت با ارزش در کاخ گلستان موجود است که میخواهیم آنها را هم راه اندازی کنیم البته اگر مشکلی نداشته باشند و بتوانند دوباره کار کنند. پس از آن نمایشگاهی از ساعتهای برگزیده کاخ گلستان برپا خواهیم کرد. این ساعتها اکنون در کاخ اصلی و تعدادی نیز در گنجینه کاخ موجود است.

 

غیر از موضوع ساعت عمارت شمس العماره، مدیر کاخ گلستان در نظر دارد تا مردم بتوانند از بخشهای مختلف عمارت نیز دیدن کنند و به بالای آن نیز بروند اما از آنجا که پله های این عمارت بسیار باریک است برای بازدید مردم تمهیداتی شده است. در این باره نیز نصرتی گفت: این عمارت در دست تعمیر است و اگر نهایی شود درهای بخش های دیگر نیز باز خواهد شد. اما به صورت محدود.

 

ممکن است ماهی ده تا ۱۵ نفر را تنها بتوانیم از طریق فروش آنلاین بلیت ثبت نام کرده و به بازدید از بخش های بالایی عمارت ببریم چون پله های آن باریک است و امکان حضور حجم زیاد افراد بازدیدکننده وجود ندارد. سقف طبقات و ارسی ها نیز باید مرمت شود. این اقدام جز برنامه های ماست ولی هنوز مشخص نیست کی اجرا می شود.

منبع: مهر

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا