Header ad

زیباترین مساجد ایران کجا هستند؟

از زمانی که ایران پا به دوره اسلامی خود گذاشت. ساخت مساجد نیز رواج پیدا کرد. امروزه در تمامی شهرهای ایران مساجد زیبایی وجود دارد که نشانگر معماری، فرهنگ و هنر ایرانی در سرتاسر ادوار می‌باشد.  برای آشنایی با زیباترین مساجد ایران  با پارس توریسم  همراه باشید.

 مسجد شیخ لطف‌الله

مسجد شیخ لطف‌الله را باید یکی از زیباترین  مساجد ایران دانست. این مسجد در سال ۱۶۰۲-۱۶۱۹ در اصفهان ساخته شده است و همچنین در سال ۱۹۲۰ به دستور رضاشاه این مسجد مرمت شده است.

استاد محمدرضا اصفهانیاین مسجد را به‌گونه‌ای ساخته است که هنوز هم به‌عنوان یکی از شاهکارهای معماری و کاشکی کاری شناخته می‌شود. قرار گرفتن این مسجد در میدان شاه و در کنار جاذبه‌هایی مانند عالی‌قاپو و مسجد شاه به معروفیت هرچه بیشتر این مسجد انجامیده است.

کاشکی‌کاری این مسجد از کاشی معرق است. برخی از این کاشیکاری‌ها نیز کتیبه‌هایی با خط ثلث هستند که خطاط این کتیبه‌ها علیرضا تبریزی عباسی بوده است.

مسجد شیخ لطف‌الله نه مناره دارد و نه شبستان ورودی و به همین منظور می‌توان آن را با سایر مساجد متفاوت دانست. درواقع سبک معماری مسجد شیخ لطف‌الله به شیوه اصفهانی است. از زیبایی‌های منحصر به فرد این مسجد یکی باید به درب ورودی که از چوب چنار ساخته شده است اشاره کرد و دوم باید از محراب مسجد که از طاق دندانه‌ای ساخته شده که نقوش اسلیمی به زیبایی آن افزوده است.

 مسجد نصیر الملک

مسجد نصیر‌الملک شیراز یکی از زیباترین مساجد ایران است که به‌ ای علت که پنجره‌هایش رنگی است و انعکاس نور صورتی به آن مسجد صورتی نیز می‌گویند. ساخت این مسجد ۱۲سال (از سال ۱۲۵۵تا ۱۲۶۷ ) زمان به‌طول انجامید. معمار مسجد صورتی میرزا حسن علی خان بوده است. از نظر کاشی کاری  این مسجد را باید ارزنده‌ترین مساجد دانست. سر در این مسجد  با کاشی هفت رنگ تزئین شده است و در واقع کاشی‌های رنگارنگ یکی از ویژگی‌ها و یکی از عوامل زیبایی این مسجد بوده است. مسجد نصیر الملک دو شبستان شرقی و زمستانی دارد. همچنین دو ایوان شمالی و جنوبی در این مسجد وجود دارد که طاق این ایوان‌ها با معماری فوق‌العاده زیبایی طراحی شده است.

 مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد یکی از زیباترین مساجد جمعه در ایران است. این مسجد قدمت زیادی دارد، پایه اصلی این مسجد را ساسانیان بنا نهاده‎اند.معماری این بنا به سبک آذری است. اما بخش‌های مختلف این مسجد در زمان‌های مختلفی ساخته شده‌اند. مثلا گنبد خانه متعلق به  دوره ایلخانی و سر در مسجد متعلق به دوره  شاهرخ بوده است. کاشی‌کاری سردررفیع یکی از زیباترین کاشکی‌کاری‌ها در میان مساجد ایران را دارد. همچنین کتیبه‌های زیادی مربوط به دوره‌های مختلف در این مسجد وجود دارد که بر زیبایی آن افزوده است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا