Header ad

روز جهانی اقیانوس ها و خطراتی که بیشتر می شوند

روز جهانی اقیانوس ها

۱۸ خرداد، از سوی یونسکو، به عنوان روز جهانی اقیانوس ها نامگذاری شده است، تا بهانه ای باشد برای بیشتر متوجه شدن خطرات پیش روی اقیانوس ها و  محیط زیست جهانمان.

در همین رابطه، با گشایش کنفرانس بین المللی اقیانوس ها با هدف ‘تغییر سرنوشت’ در راستای سلامت دریاها و اقیانوس های جهان، مقامات ارشد سازمان ملل متحد خواستار اقدامی هماهنگ و جهانی در جهت حفاظت از کره زمین شدند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، دیروز دوشنبه طی سخنرانی در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین المللی اقیانوس ها در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به دولت ها هشدار داد تا زمانی که بر منافع کوتاه مدت مالی و ارضی خود غلبه نکنند، زوال وضعیت اقیانوس ها ادامه خواهد داشت.

گوترش با اشاره به نخستین کنفرانس مهم سازمان ملل متحد از آغاز دبیر کلی گفت: بهبود سلامت اقیانوس ها، آزمونی چند جانبه تلقی می شود و ما قادر به تحمل شکست نخواهیم بود.

وی در ادامه ضمن درخواست ارائه راهبرد جدید در راستای چگونگی اداره اقیانوس ها و منابع دریایی گفت: باید به اتفاق یکدیگر مشکلات و مسائل نظارتی را اداره کنیم که موجب عقب نگه داشته شدن ما شده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: یکی از چالش های عمده پیش رو، خاتمه دادن به ‘ دوگانگی تصنعی’ میان مشاغل و اقیانوس های سالم است، حفظ و بقای منابع طبیعی و بهره برداری پایدار از منابع دریایی مانند دو روی یک سکه هستند.

وی خواستار هدایت مستحکم سیاسی و مشارکت هایی نوین بر مبنای چارچوب قانونی موجود، قدم هایی استوار همچون گسترش و توسعه نواحی محافظت شده دریایی و کاستن آلودگی زباله های پلاستیکی شد.

آلودگی اقیانوس ها
آلودگی اقیانوس ها

همچنین، وو هونگبو، دبیرکل کنفرانس اقیانوس ها، گفت: بدون اقیانوس ها و دریاها، حیات در سیاره زمین از بین می رود.
هونگبو که معاونت دبیرکل در امور اقتصادی و اجتماعی را نیز به عهده دارد، افزود: همه باید با یکدیگر و نه به صورت انفرادی برای دستیابی به اهداف کنفرانس اقیانوس ها تلاش کنیم.

هشتم ژوئن مصادف با ۱۸ خرداد ‘ روز جهانی اقیانوس‌ها’ است که از سوی سازمان ملل متحد با هدف حفاظت از این منابع گرانبها و نجات اقیانوس‌ها از خطر آلودگی و تخریب گونه ‌ها نامگذاری شده است.

در سال ۲۰۰۸، مجمع عمومی سازمان ملل تصمیم گرفت که، به عنوان از سال ۲۰۰۹، ۸ ژوئن خواهد بود که توسط سازمان ملل متحد به عنوان “روز اقیانوس جهانی” (رزولوشن ۶۳/۱۱۱، بند ۱۷۱) تعیین شده است. بسیاری از کشورها پس از کنفرانس سازمان ملل متحد محیط زیست و توسعه، که در Rio de Janeiro در سال ۱۹۹۲ برگزار شد، گرامی می دارند روز جهانی اقیانوس ها.

اقیانوس ها به امنیت غذایی و سلامت و بقای همه زندگی ضروری هستند، قدرت ما آب و هوا و بخش مهمی از زیست کره. تعیین رسمی روز جهانی اقیانوس ها یک فرصت برای افزایش آگاهی جهانی از چالش های فعلی توسط جامعه بین المللی در ارتباط با اقیانوس مواجه شده است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا