Header ad

رستوران نان و نمک تهران

در این مطلب قصد داریم یکی از رستوران های تهران را که در یک خانه تاریخی ساخته شده است و از این طریق سعی دارد این بنای قدیمی را حفظ کند معرفی کنیم.

خانه فخرالملوک بیش از ۲۲۰ سال قدمت دارد و در زمان قاجار ساخته شده است. این خانه متعلق به فخرالملوک و نیرالملوک، از نوادگان میرزا عیسی وزیر، معروف به قائم مقام، وزیر محمد شاه قاجار بوده است.
پس از فوت آنها، خانه مدت طولانی خالی از سکنه و متروکه بود. این خانه در سال ۱۳۸۸ به ثبت آثار ملی رسید و مرمت و بازسازی آن انجام شد.
در حال حاضر خانه فخرالملوک قاجار به جاذبه گردشگری تاریخی تهران تبدیل شده است. این خانه هر ساله میزبان جشن ها، نمایشگاه ها و برنامه های خاصی مانند عید است.

رستوران نان و نمک

درباره رستوران نان و نمک

پس نان و نمک تنها یک رستوران سنتی نیست بلکه ورود به دنیای تاریخی دویست ساله است. در بخشی از بنا که رستوران قرار دارد، با حفظ تم سنتی، سعی شده قسمت های مختلفی با دکوراسیون های متفاوت ایجاد شود. بنابراین در کنار نیمکت های رستوران، تخت های چوبی و میزهایی شبیه به کرسی را نیز می بینیم.

این خونه، یه بنای قاجاریه که بیشتر از ۱۲۰ سال قدمت داره و صاحب اصلیش میرزا محمود وزیر بوده. میرزا محمود، اواخر دوره ناصرالدین شاه به وزارت منصوب میشه و تو دوره های مظفرالدین شاه و محمدشاه قاجار، وزیر ابنیه و علوم بوده. دو تا دختر هم داشته به اسمهای فخرالملوک و نیرالملوک که هر دوشون تو این خونه بزرگ میشن.
فخرالملوک با یه روحانی به اسم جعفر خدیور محسنی اراکی ازدواج می کنه و سالها تو این خونه می مونه. پسرشون محمدرضا تو همین خونه بزرگ میشه و بعدها میشه جراح مغز و اعصاب و مهاجرت می کنه آمریکا.
خونه بعد از فوت پدر و مادر، متروک می مونه و تبدیل میشه به زباله دونی تا اینکه خانم بهره مند که خیلی علاقه داشته میراث گذشته رو حفظ کنه، سال ۷۴ خونه رو از ورثه می خره و سال ۸۸ هم خونه در فهرست آثار ملی ثبت میشه.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا