Header ad

خانه هوشنگ ابتهاج تبدیل به موزه می شود

هوشنگ ابتهاج ه.الف.سایه

هوشنگ ابتهاج یا همان ه.الف. سایه خودمان، متولد و بزرگ شده شهر زیبای رشت است. چند وقت پیش خبرهایی از تخریب خانه او در رشت به گوش می رسید. اما حالا مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان این خبر خوب را می دهد که خانه ابتهاج با هماهنگی هایی که با شهرداری رشت شده است قرار است به ثبت ملی برسد. آقای علیزاده در ادامه صحبت هایش از اینکه مردم دغدغه خانه های هنرمندان و شخصیت های شناخته شده را دارند تشکر کردند و این امر را نیکو دانستند.

هوشنگ ابتهاج یکی از شاعران به نام معاصر ماست. ایشان که در سال ۱۳۰۶ به دنیا آمدند، هنوز در قدی حیات هستند و از وجود ایشان بهره مند هستیم. هوشنگ ابتهاج تعدادی از ماندگارترین شعرهای نسل معاصر را خلق کرده است. اما شاید شما هم مانند خیلی از افراد دیگر، اگر خیلی اهلا ادبیات نیستید، او را به خاطر چند تا از معروف ترین و ماندگار ترین ترانه های تاریخ ایران بشناسید یعنی ترانه های ایران سرای امید و تو ای پری کجایی. و احتمالا آن خاطره معروف سایه را از پخش ترانه ایران ای سرای امید شنیده اید. اگر هم نشنیده اید توصیه میکنیم حتما درباره ی آن در اینترنت جستجو کنید.

شهر رشت با آن آب و هوای بسیار مطلوب و مناظر زیبایش، تا به حال شاعران و هنرمندان بسیاری را به خود دیده است. حالا شنیدن وعده ساخت موزه های متعدد فرهنگی در خانه شاعران این سرزمین، خبر خوبیست که آقای علیزاده مدیرکل سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان آن را داده است. چیزی که باید به خاطرش سپاسگزار خانواده هوشنگ ابتهاج هم به خاطر پیگیری های فراوانشان باشیم.

هوشنگ ابتهاج ه.الف.سایه
هوشنگ ابتهاج ه.الف.سایه

در ادامه شعری از هوشنگ ابتهاج (سایه) خواهیم خواند:

به جز باد سحرگاهی كه شد دمساز خاكستر؟

كه هر دم مي گشايد پرده ای از راز خاكستر

به پای شعله رقصيدند وخوش دامن كشان رفتند

كسي زان جمع دست افشان نشد دمساز خاكستر

تو پنداری هزاران نی در آتش كرده اند اینجا

چه خوش پر سوز می نالد، زهي آواز خاكستر!

مطالب مرتبط

1 Comment

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا