Header ad

حقایقی درباره حمید فرخ نژاد :آموختن سینما با سینایی واوج گرفتن با به رنگ ارغوان حاتمی کیا

محمد تاجیک :”من به هر کاری که می کنم خیلی اهمیت می دهم . اگر قرار است در یک فریم عکس بازی کنم ،سعی می کنم آن فریم بهترین فریم دنیا باشد .اهمیتش برایم دراین است که تمام آنچه را که دارم برایش می گذارم “.

این جملات بخشهایی از حرفهای حمید فرخ نژاد است که چند سال پیش در گفت وگویی با سعید قطبی در ماهنامه فیلم(شماره ۳۷۶) انجام داده بود. حمید فرخ نژاد را حالا می تواند از جمله بازیگران مطرح سینمای ایران دانست که هم ستاره است وهم مورد توجه منتقدان قرار می گیرد .

 او سال گذشته با دوفیلم مطرح به رنگ ارغوان ساخته ابراهیم حاتمی کیا و آتشکار ساخته محسن امیر یوسفی در جشنواره حضور داشت که هردو از فیلمهای مطرح این چند ساله اخیر محسوب می شوند وبازی فرخ نژاد در هردو فیلم با تحسین بی سابقه منتقدان مواجه شده است .آتشکار محسن امیر یوسفی نیز که از کمدی های متفاوت سینمای ایران است نیز قرار است به زودی اکران شود .
 همچنین این بازیگر مطرح سینمای ایران به تازگی کار صدا پیشگی انیمیشن قلب سیمرغ به کار گردانی وحید نصیریان ررانجام می دهد . تجرب ای جالب و متفاوت برای فرخ نژاد در فیلمی که نسبت به موفقیت آن امیدهای بسیاری وجوددارد.
در همین چند وقت اخیر  بازیگرانی چون سعید راد و بهرام رادان به تمجید از فرخ نژاد پرداخته اند .بهرام رادان در یادداشتی اختصاصی از حمید فرخ نژاد تمجید کرده وسعید راد نیز در یادداشت دیگری که در ماهنامه همشهری ۲۴ منتشر نموده به تحسین از بازی فرخ نژاد در فیلم به رنگ ارغوان پرداخته است .
جالب است بدانید حتی بازیگری چون محمد رضا گلزار که ستاره سینمای عامه پسند سینمای ایران است به تازگی دریکی دو مصاحبه خود مشخصااز فرخ نژاد نام برده و اورااز بازیگران خوب سینمای ایران دانسته است .
/بازیگری که چندان اهل مصاحبه نیست /
 حمید فرخ نژاد از جمله بازیگران  مطرح سینمای ایران است که کمتر تن به مصاحبه می دهد . او منطق خاص خودش را برای مصاحبه نکردن دارد :چون وقتی اجازه نداری خیلی از حرفها را بزنی و یا وقتی حرفی را می زنی وتوسط مطبوعاتی ها انعکاس داده نمی شود خب بهتر است که آن حرف زده نشود!به من بر می خورد اگر حرفی رابزنم وچاپ نشود . به همین خاطر معمولا ترجیح می دهم حرف نزنم.  وقتی نمی توانی حرفهای جدی واساسی بزنی به ناچار بحث به سمت حرفهای پیش پا افتاده کشیده می شود که چه غذایی می خوری و تیم مورد علاقه ات چیست و…(گفت وگو با ماهنامه نسیم )
/افتخار شروع سینما با خسرو سینایی/
 يكي از افتخارات فرخ نژاد از نظر خودش  اين است كه سينما را با خسرو سينايي شروع كرداست ؛ به گفته فرخ نژاد سینایی فیلمسازی است  كه سينما برايش مهم و محترم است. با آدم‌هاي حسابي زيادي كار كرده‌ام. افتخارم گرفتن جايزه از جشنواره‌هاي خارجي و فجر نيست، بزرگ‌ترين افتخارم اين است كه با سينايي كارم را شروع كرده‌ام. من سال ۱۳۶۸ تئاتر را در هنرهاي زيبا خوانده‌ام. همان‌جا با سميرا سينايي دختر خسرو سينايي همكلاس بودم. در ترم دوم پيشنهاد ساخت يك فيلم را دادم كه آقاي سينايي قبول كرد و باعث ساخت «دركوچه‌هاي عشق» شد. در كنار اين، دستيار كارگرداني سريال‌هاي رده پايين را انجام دادم كه البته در كنار درس‌هاي آكادميك خيلي كمك كرد. ببينيد، سينماي ما مثل مملكتمان با خيلي‌ها متفاوت است و خاص است و همين‌ها در كنار هم كمك كرد چون سر كلاس چيزي را مي‌خواني كه در واقعيت اجرا نمي‌شود. سينايي به‌م ياد داد سينما را جدي دنبال كنم.
 /رابطه خوب با مطبوعات/

البته او بازیگری است که همیشه رابطه خوبی با مطبوعات داشته :در خیلی از مواقع اگر پی گیری مطبوعات نبود بسیاری از کارهای ما به دست فراموشی سپرده می شد . چون قطعا خیلی ها بودند که دوست داشتند خیلی از مسائل به دست فراموشی سپرده شود .

/هوادارانی در حسرت جایزه جشنواره فجر/
همه دوستداران فرخ نژاد چه در میان منتقدان وچه در میان مردم عادی در همه این سالها در حسرت اهدا جایزه به فرخ نژاد به عنوان بهترین بازیگر در جشنواره فجر بوده اند . به اعتقاد بسیاری حق مسلم او دراین سالها برای دریافت جایزه خورده شده است . از چهارشنبه سوری گرفته تا فیلم به رنگ ارغوان .
/به رنگ ارغوان :جایزه ای که از او گرفته شد/
 اما در جشنواره سال گذشته فجر ،جایزه ای که تا دقایق آخر قرار بود به فرخ نژاد داده شود به او اهدانشد . سایتهای خبری در آن زمان درباره این اتفاق می نویسند:شنیده شده در حالی که اهدا سیمرغ بهترین بازیگر به حمید فرخ نژاد در اختتامیه جشنواره فیلم فجر قطعی بوده است در آخرین لحظات به دلایلی از اهدا سیمرغ به این بازیگر مطرح جلوگیری می شود.
به نوشته ای این سایتهای خبری ، پیش از برگزاری مراسم اختتامیه به حمید فرخ نژاد گفته می شود که قرار است سیمرغ بهترین بازیگر به خاطر بازی اش در فیلم شب واقعه به او داده شود .حمید فرخ نژاد نیز تصمیم می گیرد جوایز خود را به سرتیپ منوچهر کهتری فرمانده شکست حصر آبادان وعملیات غرور آفرین ثامن الائمه اهدا کند و پس از اینکه اهدا جایزه به فرخ نژاد قطعی می شود حتی سرتیپ کهتری از شهرستان برای حضور در مراسم اختتامیه دعوت به عمل می آید و این فرمانده جنگ در مراسم اختتامیه حضور می یابد، ولی در لحظات آخر گویا اتفاقی روی می دهد وجایزه بهترین بازیگر مرد که قرار بوده به فرخ نژاد داده شود به بازیگر دیگری داده می شود .پیش از این ناصر دهقانی مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری شاهد و مجری طرح فیلم شب واقعه در گفت وگویی از عدم اهدا جایزه به حمید فرخ نژاد به خاطر بازی در فیلم شب واقعه انتقاد و ازاین واقعه اظهار تعجب کرده بود.

/رفتار زننده ای بود/
  خود حمید فرخ نژاد نیز بعدها وهمزمان با اکران فیلم دموکراسی به این موضوع واکنش نشان داده ومی گوید :تنها چیزی که ناراحتم می‌کند این است که چرا با آن اطمینان اعلام کردند و بعد ناگهان اسم یک بازیگر دیگر را خواندند. رفتار زننده‌ای بود.(گفت وگو با همشهری جوان )
  البته این جایزه نگرفتن به نظر می رسد برای خودش هم دیگر  اهمیت نداشته باشد . جالب است بدانید  فرخ نژاد  در اظهار نظر کنایه آمیزی به این موضوع گفته  : درمورد جشنواره فجر وجایزه نگرفتنم باید بگویم یک وقت است که داورانی قضاوت می کنند که نظرشان ورای شان خیلی برایت مهم است  ووقتی مورد انتخاب شان نیستی ناراحت می شوی .ولی در واقع نظر این دوستان (داوران جشنواره )اصلا برای من مهم نبود .وقتی به تک تک داوران فکر می کنم می بینم که حالا که به لحاظ قاعده باید نظرشان را بپذیریم ،به لحاظ روانی غصه نخوردم که از این افراد جایزه نگرفتم !
 /با خودم مشکل دارند/
یااو در مصاحبه ای باهمشهری جوان می گوید : راستش دیگر زیاد برایم مهم نیست. شاید یک زمانی برای جایزة جشنواره بیشتر از امروز اهمیت قائل بودم. به هر حال هر بازیگری دوست دارد تحسین شود و برای بازی‌اش ارزش قائل شوند. ولی الآن برایم فرق چندانی نمی‌کند. یک جورهایی به این بازی عادت کرده‌ام. گاهی با خودم فکر می‌کنم که آیا واقعاً تحسین چنین آدم‌هایی و جایزة چنین جشنواره‌ای به این‌همه کشمکش و هیاهو می‌ارزد؟ تقریباً مطمئن شده‌ام که با خودم مشکل دارند، نه با بازی‌ام.
/سینمای تجاری بازیگر کش است /
حمید فرخ نژاد بازیگری بوده که رابطه چندان خوبی با سینمای تجاری از نوع فیلمفارسی نداشته است . خود او درمصاحبه ای دراین باره گفته :من به درد سینمای تجاری و بفروش نمی خورم .در سینمای ما به ندرت فیلمی ساخته می شود که پرفروش وهنرمندانه باشد .

از نظر حمید فرخ نژاد :سینمای تجاری بازیگر کش است .آدم در وضعیتی قرار می گیرد که تماشاگر بااولین نگاه نیمی از ماجرارا می فهمد .می فهمد که عاشق پیشه ای یا آدم بده ای و پدر داغ دیده ای .

به گفته فرخ نژاد آن سینما ی تجاری از من می خواهد که یک شکل باشم ولی من دنبال تنوع در کارم هستم .شنیده ام بهروز وثوقی بعد از قیصر در قراردادهایش قید می کرد که پاشنه ی کفش را نمی خواباند و کتش را روی شانه نمی ندازد .او برای وجاهت واعتبار کارش زحمت می کشید و گرنه با ادامه تیپ قیصر می توانست محبوبیت بیشتری داشته باشد .

/نقش کوتاهی که در فیلم حاتمی کیا حذف شد/
شاید هیچ کس نداند که حمید فرخ نژاد در به نام پدر نقش کوتاهی بازی کرد که در تدوین نهایی حذف شد .به خاطر اعتمادی که به حاتمی کیا داشتم بازی کردم .
/رد کردن بازی در دوئل /
اما فرخ نژاد بازیگری بوده که اگرچه  از سوی برخی مورد انتقاد قرار گرفته که  نقشهایش را تکرار می کند ولی خود او به شدت سعی کرده که نقشهایش شبیه هم نباشد .مثلا پس از بازی در فیلم ارتفاع پست و عروس آتش بازی در فیلم دوئل به او  پیشنهاد شد فیلمی که از خیلی از لحاظ بی نظیر بود تنها ترسی که باعث شد این کاررا رد کند شباهت ظاهری شخصیت این فیلم بود با دو فیلم قبلی اش .خود فرخ نژاد دراین باره گفته :به جایش رفتم درتب بازی کردم که اشتباه کردم وفیلم خوبی از کار درنیامد .برای کار گردان دوئل احترام قائلم ولی این تصمیم غلط یک تصمیم درست حرفه ای بود .نمی خواستم جوری ادامه بدهم که تا دنبال یک آبادانی گشتند اول کار سوت بزنند که فرخ نژاد بیاید .رد کردن دوئل یکی از بزرگترین تصمیمهای زندگی ام بود .اتفاق یکی دیگر از پیشنهادهایم جایی برای زندگی بود .
 /به وجدانم مراجعه می کنم /

همانطور که اشاره شد فرخ نژاد بازیگری بوده که همواره مقاومت عجیب و غریب دربرابر بازی در فیلمهای تجاری از خودش نشان داده ،چون در این سالها او اعتقادداشته که اگربخواهم  بازیگر حرف گوش کنی باشم که هر کاری که گفتند بکنم  آن وقت هم مشهورتر ومحبوب تر می شوم وهم پولدارتر اما من به وجدانم مراجعه می کنم به اینکه الگوهای من دردورتن نوجوانی چه کسانی بوده ادند؟ به اینکه برای چی تحصیلکرده ام؟ اگر خودم را ول کنم سر از جاهایی در می آورم که آخرش معلوم نیست .این همه بازیگررا نمی بینی که با پیشینه تئاتر روشنفکری و تحصیل در خارج و پایان نامه های غلامحسین ساعدی وبرتولت برشت شان ،حالا التماس می کنند تا دریک نود دقیقه ای حداقل یک نقش کوتاه به شان بدهند .

 /قمار باز/

دوست دارم در فیلمهای شاخص بازی کنم . فیلمهای شاخص یا خیلی خوب می شوند ویاافتضاح بااینکه حیطه سینمای ایران محدود است اما عاشق نقشهایی هستم که قبول کردن آنها مثل قمار است یا پیروز می شوی ویا سقوط می کنی .

 /در آرزوی کلیدر و تنگسیر/
 آرزو مي‌كردم ناصر تقوايي، كليدر را بسازد و من نقش گل‌محمد را بازي كنم يا يك‌بار بهروز افخمي به من پيشنهاد داد مي‌خواهد تنگسير را بسازد و تو زار‌محمد من باش. من هنوز چشمم به در است كه فیلم‌نامه‌اش را برایم بفرستند؛ هميشه بوده از اين آرزوها.

انتهاي پیام

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا