Header ad

تالاب نیشکر خرمشهر به طور کامل تخلیه نمی شود

تالاب نیشکر خرمشهر به عنوان یکی از زیبایی های شهر خرمشهر، وضعیت بعضا نگران کننده ای پیدا می کند.

معاون عمرانی و برنامه ریزی فرماندار خرمشهر گفت: میزان ورود پساب به تالاب ناصری( نیشکر) کنترل می شود اما این تالاب به صورت کامل تخلیه نخواهد شد.
به گزارش خبرنگار مهر، سید جواد موسوی پیش از ظهر امروز در جلسه حفاظت کیفی کارون اظهار کرد: تصمیماتی در خصوص بحث زهاب و پساب نیشکر گرفته شده و قرار است با تکمیل طرح رمضان، این مشکل تا حدودی مرتفع شود.

وی توضیح داد: قسمتی از طرح رمضان احداث سیفون است که سازمان آب و برق وظیفه انجام این کار را عهده دار شده است. در این طرح با احداث سیفون، میزان پساب های ورودی کنترل می شود اما این پساب های به صورت کامل تخلیه نمی شوند تا معضلی برای شهرستان ایجاد شود.

موسوی در ادامه با اشاره به بحث کشت تابستانه با یادآور شدن اینکه مجوز کشت شلتوک با رعایت سقف تعیین شده برای حوزه کارون داده شده است، افزود: اولویت کشاورزی در خرمشهر متعلق به نخیلات و باغات است و کشت شلتوک نیز باید طبق الگوی کشت جهاد کشاورزی و با رعایت سقف مجاز برداشت آب انجام شود.

معاون عمرانی و برنامه ریزی فرماندار خرمشهر همچنین لازمه مقابله با تغییر کاربری اراضی و مصرف غیر مجاز آب را تعامل دستگاه اجرایی مرتبط با این موضوع دانست و گفت: دستگاه های اجرایی مرتبط با تغییر کاربری غیر مجاز، می توانند با همکاری دادگستری اقداماتی برای مقابله با این موضوع انجام دهد اما تعاملی همه جانبه و بین دستگاهی را می طلبد.

تالاب نیشکر ناصری
تالاب نیشکر ناصری

موسوی تاکید کرد: دستگاه ها به ویژه جهاد کشاورزی و شیلات باید به این نکته توجه داشته باشند که ارائه هرگونه خدمات و کمک در زمینه آبزی پروری و یا کشاورزی مستلزم داشتن پروانه بهره برداری از امور آب است و در غیر این صورت دستگاه های نباید مکاتبه ای به نهادهای خدمات رسان از جمله برق برای ارائه انشعاب آب و برق داشته باشند.

وی به موضوع تشکیل شعبه خاص برای رسیدگی به امور آبی در دادگستری خرمشهر نیز اشاره و اظهار کرد: این موضوع با دادستان مطرح شده است و قرار است یک قاضی موظف به رسیدگی به امور آب شود.

اما شاید بپرسید که این تالاب کجاست و قضیه اش چیست. که فی الواقع سوال خوبیست. از سرریز پساب دو واحد از مزارع شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی آن به نام‌های میرزا کوچک‌خان و امیرکبیر در مسیر اهواز به خرمشهر تالابی به وسعت ۱۸ هزار هکتار پدید آمده است.
این …

از سرریز پساب دو واحد از مزارع شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی آن به نام‌های میرزا کوچک‌خان و امیرکبیر در مسیر اهواز به خرمشهر تالابی به وسعت ۱۸ هزار هکتار پدید آمده است.

این حوضچه عظیم که به تالاب نیشکر معروف شده در حوزه شهرستان خرمشهر واقع است که از سه راهی حسینیه آغاز و تا ده کیلومتری خرمشهر امتداد می‌‌یابد. در یک مطالعه به روش شمارش کل ‌(Total count‌) ۴۱ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی شناسایی شد که فلامینگو (Phoenicopterus ruber) با جمعیتی بیش از ۷۱ هزار قطعه بیشترین و حواصیل زرد (Ardeola ralloides) با جمعیت یک فرد کمترین تراکم را به خود اختصاص داد. در این مطالعه از شاخص غالبیت سیمسون، شاخص تنوع گونه‌ای شانون ـ وینر، غنای گونه‌ای مارگالف و تجزیه واریانس یک طرفه با سطح معنی‌داری ۹۵درصد استفاده شده است. میزان نیتریت و نیترات پساب‌های ورودی به تالاب کمتر از ۲۵ پی‌پی‌ام (ppm) است. با توجه به سطح مجاز نیترات و نیتریت که ۶۰ پی‌پی‌ام است از این نظر کاملا مطلوب و فاقد آلودگی است.

میزان هدایت الکتریکی آب نیز به هفت در هزار می‌رسد. هر روز ده‌ها ماهیگیر از خرمشهر، آبادان و اهواز به تالاب نیشکر می‌آیند و با پهن کردن تور، ماهیانی نظیر شانک (Acanthopagrus latus)، بیاح (Liza abu)، کپور (Cyprinus carpio) و صبور‌ (Tenualosailisha) صید می‌کنند.

این تالاب از ۴۰ درصد پساب‌های مزارع شکل گرفته و تاکنون برای بسیاری از مردم محلی شغل ایجاد کرده است و صدها نفر برای دیدن تالاب و قایق‌سواری یا برای ماهیگیری با قلاب به این منطقه می‌آیند. بیش از ۴۰ صیاد در تالاب توراندازی می‌کنند و در مجموع روزانه دو تا سه تن ماهی از تالاب صید می‌شود. حدود ۱۵ سال قبل این تالاب با نام تالاب ناصری شناخته می‌شد و امروز با افزایش مساحت، به آن تالاب نیشکر می‌گویند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا