Header ad

آشنایی با تمیزترین و کثیف‎ترین بخش‎های هواپیما پس از خرید بلیط هواپیما

هواپیما

هواپیماها امروزه نقش پررنگی را در زندگی انسانها ایفا می‎کنند و همه ساله افراد زیادی با استفاده از این نوع وسیله نقلیه با تهیه بلیط هواپیما موفق به انجام انواع سفرهای هوایی می‎شوند. با توجه به این که این نوع وسیله نقلیه به عنوان امن‎ترین وسیله نقلیه در جهان شناخته شده است و مسافرانی که با استفاده از آن و با تهیه بلیط خارجی و بلیط ارزان هواپیما به انجام سفرهای هوایی می‎پردازند با بیشترین سرعت ممکن به مقاصد مورد نظرشان منتقل می‎شوند.

از آنجایی که افراد زیادی از این نوع وسیله نقلیه با استفاده از بلیط هواپیما و پرواز خارجی یا پرواز داخلی بهره‎مند می‎شوند از نظر زیست شناختی و میکروب شناسی بدون شک در این محیط آلودگی‎های زیادی وجود خواهد داشت.

در ادامه به معرفی تمیزترین و کثیف‎ترین بخش‎های هواپیما خواهیم پرداخت که در طول سفرهای هوایی ممکن است با آنها برخورد داشته باشید و از آنها استفاده کنید.

هواپیما

 

در صورتیکه با استفاده از بلیط هواپیما و با تهیه بلیط ارزان هواپیما وارد این وسیله نقلیه غول پیکر می‎شوید اولین سوالی که ممکن است برایتان بوجود آید این است که کدام بخش از هواپیما تمیزتر است و کدام بخش آن کثیف و آلوده می‎باشد؟

چگونه می‎توان در طول این پرواز هوایی از انتقال میکروب به خودمان جلوگیری بعمل آوریم و یا اینکه این انتقال را به حداقل خود برسانیم؟ در صورتیکه با استفاده از بلیط هواپیما و پرواز خارجی ارزان یا پرواز داخلی در حال پرواز هستیم و با چالشی روبرو شدیم که سلامت ما و هواپیما را با خطری جدی روبرو می‎کرد چه واکنشی داشته باشیم؟

آیا تفاوتی بین تمیزی صندلی‎های ابتدای هواپیما با صندلی‎های انتهایی آن وجود دارد یا خیر؟ یا اینکه آیا صندلی کنار پنجره تمیزتر از دیگر صندلی‎ها می‎باشد؟

تمامی این سوال‎ها که ممکن است برای مسافرانی که با استفاده از بلیط هواپیما و خرید بلیط هواپیما قصد انجام سفر هوایی را دارند بوجود آید دارای پاسخ‎هایی متفاوت می‎باشند اما پاسخی که در بین تمامی این سوال‎ها یکسان است این می‎باشد که فرقی نمی‎کند که صندلی شما در کجای هواپیما قرار گرفته باشد.

هواپیما مانند تمامی وسایل نقلیه دیگر می‎باشد و تمامی میکروب‎هایی که در آن وسایل نقلیه موجود هستند در هواپیما نیز وجود خواهند داشت و مسافرانی که با استفاده از بلیط هواپیما و پرواز خارجی ارزان قصد استفاده از این نوع وسیله نقلیه را دارند ممکن است در خطر آلودگی به آنها قرار داشته باشند.

البته برخی از افراد تصور می‎کنند صندلی‎های کناری هواپیما که بیشتر در معرض گرد و خاک قرار می‎گیرند و ممکن است ریز گردهای بیشتری در لابه لای درزهای این نوع صندلی‎ها قرار خواهند گرفت و از آلودگی بیشتری نسبت به دیگر صندلی‎ها برخوردار هستند.

این گونه افراد بر این باورند که به هر میزان که این صندلی‎ها تمیز شوند باز هم دارای میکروبی بیش از حد مجاز خواهند بود. لذا این افراد در صورتیکه با استفاده از بلیط هواپیما و پرواز خارجی ارزان به انجام سفر هوایی مجبور شوند از نشستن در چنین صندلی‎هایی خودداری می‎کنند.

این موضوع که صندلی‎های هواپیما کثیف می‎باشند و صندلی‎های نزدیک به پنجره کثیف‎تر به نظر می‎رسند اما کثیفی‎های موجود در هواپیما تنها به صندلی‎های آن اختصاص ندارد. علاوه‎بر صندلی‎ها ممکن است بخش‎هایی دیگر در هواپیما که میکروب بیشتری در آنها وجود داشته باشد و مسافرانی که با استفاده از پرواز خارجی ارزان و خرید بلیط هواپیما از این نوع وسیله نقلیه در حال استفاده هستند در معرض آلودگی با آنها قرار بگیرند.

این موضوع اینقدر اهمیت داشته است و مسافران زیادی در رابطه با اینکه تمیزترین و کثیف‎تریم مناطق هواپیما کدام قسمت‎های آن هستند سوالاتی را مطرح کرده‎اند که دانشمندانی از دانشگاه آریزونا در رابطه با این موضوع به انجام آزمایشاتی پرداختند تا بتوانند با استفاده از آنها تمیزترین و آلوده‎ترین بخش‎های هواپیما را مشخص کنند.

با توجه به گزارشی که توسط این افراد منتشر شد و در اختیار عموم قرار گرفت در انتقال این مفهوم که میکروب‎های موجود در صندلی‎های هواپیما از سرعت انتقال بسیار پائینی نسبت به میکروب‎هایی که در هوا وجود دارند برخوردار هستند تاکید بسیاری شده بود.

پاکیزگی در هواپیما

در نتیجه زمانیکه با استفاده از پرواز خارجی ارزان یا پرواز داخلی و خرید بلیط هواپیما در صورت نشستن برروی صندلی نیازی نیست نگران انتقال میکروب از آن به خودتان باشید و می‎توانید با خیالی راحت از آن استفاده کنید. این دانشمندان برای بررسی هواپیما از روش آماری داده‎های تصادفی استفاده کردند  و با استفاده از آنها ۲۰ نقطه متفاوت از این وسیله نقلیه را مورد بررسی قرار دادند.

مکان‎هایی که توسط این افراد مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند نقاطی بودند که بیشترین لمس توسط مسافران را دارا می‎بودند و اکثر مسافرانی که با استفاده از خرید بلیط هواپیما به انجام سفر هوایی می‎پرداختند به این نقاط برخورد داشتند.

 

محققانی که از دانشگاه آریزونا در حال بررسی میزان آلودگی موجود در این نقاط بودند با تهیه نمونه‎ای از این مکان‎ها فعالیت و آزمایش خود برروی این بخش‎ها را آغاز کردند. پس از اتمام این آزمایش نکته قابل توجه در رابطه با این نقاط این بود که میکروب‎هایی که در این نقاط وجود داشتند بسیار بی‎خطرتر از میکروب‎های موجود در هوا بخصوص هوایی که در کابین مسافران در جریان می‎باشد بوده است.

در نتیجه افرادی که با استفاده از خرید بلیط هواپیما اقدام به انجام سفر هوایی می‎کنند باید بیشتر نگران میکروب‎های موجود در هوای کابین باشند تا میکروب‎های موجود در اشیا.  دکتر چالز گربا یکی از محققانی بود که در این بخش درحال فعالیت بوده است وی در رابطه با این موضوع چنین گفته است:

مردم تصور می‎کنند که چگونه می‎توانند با استفاده از اقدامات پیشگیرانه از شر میکروب‎های موجود در صندلی‎ها خودشان را نجات دهند و تمیزترین و کثیف‎ترین نقاط هواپیما را شناسایی کنند این در حالی است که این افراد به وسیله ژنوم‎های میکروبی که در فضا ممکن است وجود داشته باشند محصور شده‎اند و همواره در خطر ابتلا به آنها می‎باشند.

میکروب های داخل هواپیما

این فرد در راابطه با هوا درون کابین هواپیما چنین گفته است که درست است که گفته می‎شود در فضای بسته کابین هواپیما ممکن است میکروب‎هایی وجود داشته باشد که از طریق تنفس به افراد منتقل شود اما این بدین معنا نیست که تنفس در این چنین فضایی خطرناک می‎باشد و تنفس در کابین هواپیما سبب بروز انواع بیماری‎های تنفسی و ریوی در مسافران خواهد شد.

اما توجه به این موضوع نیز ضروری می‎باشد که امکان انتقال ویروس از راه تنفس بسیار آسان‎تر از راه‎های دیگر بوقوع خواهد انجامید. به  عنوان مثال شخصی که دچار آنفولانزا شده است مسافر کناری آن باید بیشتر نگران سلامتی خود باشد تا فردی که چند صندلی آن طرف‎تر از این شخص نشسته است.

با توجه به نتایج ارائه شده در این آزمایش نقاطی از هواپیما که دارای کمترین تماس با مسافران و حتی خدمه پرواز را داشته‎اند از آلودگی کمتری نسبت به مکان‎های دیگر موجود در هواپیما برخوردار بوده‎اند و این نقاط را می‎توان به عنوان تمیزترین نقاط موجود در این وسیله نقلیه در نظر گرفت.

پنجره‎های هواپیما، ماسک‎های اکسیژن، زیر صندلی‎ها و صندلی‎های وسط هواپیما معمولا از جمله تمیزترین مکان‎های هواپیما به حساب خواهند آمد. حال ممکن است این سوال برایتان بوجود آید که چرا صندلی وسط هواپیما از نقاط تمیز هواپیما به شمار می‎آید؟

در پاسخ به این سوال می‎توان این چنین گفت که مسافران کمی هستند که ترجیح می‎دهند برروی این صندلی‎ها بنشینند و در نتیجه کمتر مورد استفاده قرار می‎گیرد از این‎رو دارای آلودگی کمتری خواهند بود.

حال به معرفی آلوده‎ترین نقاط موجود در هواپیما خواهیم پرداخت که بهتر است در استفاده از آنها کمی مراقب باشید. دستگیره درب سرویس بهداشتی، سینی غذا، جیب‎های صندلی، میز تاشو و قفسه‎های سرپوشیده خدمه هواپیما به عنوان آلوده و کثیف‎ترین مناطق موجود در هواپیماها شناخته خواهند شد.

دلیل این آلودگی نیز همانطور که گفته شد برخورد زیاد آنها با مسافران مختلف می‎باشد. با توجه به این جزئیاتی که در این مقاله ارائه شد در صورتی که قصد انجام سفرهای هوایی را دارید بهتر است در استفاده از این وسایل که از آلودگی بالایی برخوردار هستند کمتر استفاده کنید و در استفاده از آنها مراقب باشید.

 

 

مطالب مرتبط

1 Comment

  1. ‍پینگ بک: خرید بلیط هواپیما از شرکت هواپیمایی فری برد ایرلاینز | پايگاه اطلاع رسانی لنگرخبر – لنگرود

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا