Header ad

با صنایع دستی کردستان آشنا شوید

صنایع دستی کردستان

کردستان یکی از استان‌های با اصالت ایران است که فرهنگ و آداب و رسوم منحصر به فردی دارد. این استان زبان کردی مخصوص به خود، غذاها و رقص محلی و همچنین صنایع دستی مخصوص به خود را دارد. صنایع دستی در کردستان هنوز مانند قبل یکی از راه‌های امرار معاش  و کسب درآمد مردم است زیرا، هنوز در این استان صنعت آنچنان جای‌پای محکمی به‌دست نیاورده است. این یاداشت به معرفی مختصر صنایع دستی استان کردستان پرداخته است. تا انتها با  پارس توریسم  همراه باشید.

محصولات نازک کاری

محصولات نازک کاری را باید مهم‌ترین صنایع دستی حال حاضر کردها دانست.  همچنین این استان در میان تمام ناطق ایران مهم‌ترین و جدی‌ترین تولیدکننده صنایع نازک کاری است. نازک کاری به ترکیب قطعات بسیار کوچیک از انواع چوب‌ها گفته می‌شود که در کنار هم قرار می‌گیرند و محصولاتی همچون قلمدان را به‌وجود می‌آورند.

نازک کاری

ساخت ابزار آلات موسیقی

از دیرباز کردستان به‌عنوان تولید کننده بهترین انواع سازها مانند دف و سه‌تار، تار، سنتور و ویولون شناخته می‌شده است. کردستان صادرکننده این سازها به بیشتر شهرهای ایران است.

ابزار آلات موسیقی

کلاش

کلاش نوعی گیوه است که در سرزمین‌های کرد نشین پوشیده می‌شود. رویه این کفش از نخ پنبه اي و زیره آن از یک پارچه فشرده شده ساخته می‌شود. کلاش کفشی بسیار قابل انعطاف، سبک، نرم و مناسب مناطق کوهستانی می‌باشد.

کلاش

قالی و گلیم

قالی و گلیم در استان کردستان نیز مانند بسیاری از شهرها و روستاهای ایران بافه می‌شود. مناطق کرد نشین طرح‌های مخصوص به خود را دارند. همچنین کردها در قالی‌ها و گلیم‌های خود از رنگ‌های گیاهی استفاده می‌کنند و این مساله کار آنها را خاص‌تر می‌کند. فرش سنندج در جهان شهرت بسیار خوبی دارد.

قالی و گلیم کردستان

از دیگر صنایع دستی استان کردستان باید به جولایی، جاجيم بافي، چاقوسازي و ابزارآلات فلزي، قلم زني منبت، معرق، پارچه دستباف و… اشاره کرد.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا