Header ad

با صنایع دستی اردبیل بیشتر آشنا شوید

اردبیل یکی از شهرهای زیبا و قدیمی ایران است که به‌علت وجود جاذبه‌های تاریخی و طبیعی طرفداران زیادی در میان گردشگران دارد.

بیشتر صنایع دستی اردبیل توسط عشایر و مردم روستای کوچک اردبیل تولید می‌شود. قالی‌بافی، گلیم‌بافی و همچنین جاجیم‌بافی  از این صنایع است و بیشترین شهرت را هم از میان  صنایع دستی اردبیل به خود اختصاص داده است.

گلیم‌های اردبیل  طرح‌ها و نقش‌های مختلف و فوق‌العاده‌ای دارند.  قیچی ، تک گل ، ستاره ، ریزماهی ، وان ، هریس ، زیرخاكی ، كله قوچ ، زرین قلم ، طرح قره باغ ، لچک ترنج چند نمونه از این طرح‌ها هستند. در خصوص فرش و گلیم تولید اردبیل جالب است بدانید ۸۰درصد این تولیدات به خارج از کشور به کشورهایی همچون ایتالیا، ژاپن و فرانسه صادر می‌شود.

خورجین بافی یکی دیگر از صنایع دستی اردبیلی‌ها است. بر روی خورجین‌ها معمولا شکل‌های هندسی نقش می‌بندد. این صنعت بیشتر در میان عشایر و روستایی‌ها رواج دارد. مواد اولیه خورجین بافی از پشم های رنگی, نخ پنبه‎ای و گاه موی بز می باشد. خورجین برای حمل بار پشت وسایلی مانند دوچرخه و موتورسیکلت و همچنین چهارپایان مانند الاغ استفاده می‌شود.

نقره کاری دیگر از صنایع دستی مهم اردبیل می‌باشد. این صنعت از سال‌های دور در اردبیل وجود داشته و امروزه نیز به‌عنوان صنایع دستی و سوغات ارزنده این شهر به حساب می‌آبد.

از دیگر صنایه دستی این شهر باید به شال بافی، قلاب دوزی، سفال‌گری و قلم‌زنی اشاره کرد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا