Header ad

 با سوزن‎دوزی، هنر مردم بلوچ آشنا شوید

سوزن‌دوزی را می‌توان یکی از زیباترین صنایع‌دستی ایران دانست. اگرچه این هنر در چند شهر ایران وجود دارد اما می‌توان آن را هنر اصلی مردم سیستان و بلوچستان دانست زیرا توسط دستان هنرمند بلوچ‌ها به شهرت جهانی رسیده است.

طرح‌های سوزن‌دوزی معمولا انتزاعی است و از ذهن هنرمند الهام می‌گیرد. سوزن‌دوزی به این صورت انجام می‌شود که هنرمند روی یک پارچه ساده با نخ‌های رنگی طرح‌هایی ایجاد کرده و این کار به کمک سوزن و قلاب انجام می‌شود.

البته لازم است به این نکته اشاره کنیم که در اجرای سوزن دوزی روش‌های متنوعی وجود دارد و همه هنرمندان این کار را با یک روش انجام نمی‌دهند. سوزن دوزی روی پارچه‌هایی با جنس‌هایی از قبیل  کتان، زربافت، ابریشمی، پشمی و پنبه‌ای انجام می‌شود. همچنین در سوزن دوزی از نخ‌هایی با جنس‌های  ابریشمی، پشمی، الیاف مصنوعی، نخ گلابتون، نخ نقده، نخ ملیله و نخ سرمه استفاده می‌شود.

هیچکس دقیقا نمی داند آغاز هنر سوزن دوزی  چه زمانی بوده است. زیرا در کتاب‌های تاریخی کمتر نامی از این هنر آورده شده است. اما گمانه زنی‌ها حاکی از این است که این هنر از ۱۰۰ یا ۲۰۰ سال قبل از اسلام وجود داشته است.

هنر سوزن دوزی هنوز آنطور که باید شناخته نشده است اما در سال‌های اخیر با کمک رسانه و گسترش اینترنت و فضای مجازی نام سوزن دوزی در ایران و در جهان گوش‌آشنا شد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا