Header ad

با باغ موزه ها و کاخ های تهران آشنا شوید

شمس العماره

موزه‎‎ها در تاریخ معاصر به یکی از جاذبه‎های درآمدزاترین جاذبه‎های گردشگری در جهان تبدیل شده‎اند جدا از بحث درامدزایی موزه‎ها را می‎توان روایتگر تاریخ دانست. روایتگر آن بخش از تاریخ که مستند است و کسی در ان تخلفی نداشته است.

در ایران هم مانند دیگر نقاط جهان موزه های زیادی وجود دارد و در سال‎های اخیر موزه‎هایی که فرهنگ یک شهر را بیان می‎کنند نیز به این مجموعه اضافه شده و روز به روز نیز بر تعداد آن افزوده می‎شود. تنها تهران دارای حدود ۳۵ موزه است که در این یاداشت سعی کرده‎ایم به معرفی چند موزه مهم  در این شهر بپردازیم. تا انتها با پارس توریسم همراه باشید.

کاخ موزه سعدآباد

کاخ سعدآباد در تجریش قرار دارد. این کاخ که در یک زمین ۳۰۰ هکتاری شامل ۱۸۰ هکتار جنگل طبیهی و چشمه و قنات  و… باقیمانده دوره قاجار و پهلوی می‎باشد.کاخ سعدآباد یک مجموعه است که از موزه‎های مختلفی از جمله موزه محمود فرشچیان،  موزه استاد بهزاد، موزه آب، موزه آشپزخانه سلطنتی، موزه ظروف سلطنتی، موزه البوم‎‎ها و اسناد سلطنتی، موزه اتوموبیل‎های سلطنتی، موزه سلاح‎های د ربار، موزه برادران امیدوار، موزه خط و کتابت میرعماد، موزه مردم‎شناسی سعدآباد، موزه هنرهای زیبای سعدآباد موزه نگارستان سعدآباد، و…تشکیل شده است. لازم به ذکر است بازدید از تمام موزه‎های این مجموعه حداقل ۱روز کاری زمان لازم دارد.

کاخ موزه سعدآباد

کاخ موزه نیاوران

نیاوران نیز یکی دیگر از کاخ‎هایی است که در منطقه تجریش تهران قرار دارد. کاخ نیاوران در واقع باغ ییلاقی فتحعلی شاه بود که در کنار گرده وی در کنار منطقه نیاوران امروزی ساخته شد. این کاخ نیز امروز به یک مجموعه اگرچه کوچکتر از مجموعه سعدآباد اما بسیار غنی و ارزشمند تبدیل شده است. این مجموعه شامل کتابخانه اختصاصی، کاخ نیاوران ، کوشک احمدشاهی، کاخ صاحبقرانیه، موزه جهان نما، باغ کتیبه ها، موزه حوضخانه، موزه خودروهای کاخ نیاوران، مدرسه اختصاصی می‎باشد.

کاخ موزه نیاوران

کاخ موزه گلستان

کاخ گلستان یکی دیگر از کاخ‎های تهران است که در بازار تهران قرار دارد. این کاخ نیز از چند مجموعه مختلف و یک باغ  بسیار زیبا تشکیل شده است. زمان ساخت کاخ گلستان به زمان شاه عباس صفوی نسبت داده می‎شود. این کاخ شامل مجموعه‎های شمس العماره،تالار سلام،تالار آینه، ایوان تخت مرمر، حوضخانه، کاخ ابیض، خلوت کریمخانی، عمارت بادگیر، تالار عاج، تالار الماس، تالار برلیان و حوضخانه عمارت بادگیر می‎باشد.

کاخ موزه گلستان

باغ موزه قصر

این باغ موزه شامل یک پارک بسیار بزرگ و زندان قصر که چند سالی است به موزه تبدیل شده است می‎باشد. این باغ موزه در خیابان شریعتی، خیابان پلیس قرار دارد. بنای ساخت این زندان در زمان فتحعلی شاه گذاشته شده است. زندانیان سیاسی زیادی مانند بزرگ علوی بخشی از زمان اسارت خود را در این زندان سپری کرده‎اند.

باغ موزه قصر

باغ موزه هنر ایرانی

باغ موزه هنر ایرانی در الهیه تهران قرار دارد و قدمت آن مربوط به پادشاهی پهلوی اول است. در این باغ با توجه به پیشینه تاریخی ایران از دوره باستان تا‌کنون آثار به‌جای مانده به‌عنوان نماد در فضایی سبز که یادآور ایرانی کوچک است، گردآوری شود. قبل از اینکه این باغ در سال ۱۳۸۶ مرمت شود در اختیار خانه سینما بوده  است.

باغ موزه هنر ایرانی

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا