Header ad

برای مالکان باغات سنتی قزوین باید انگیزه مالی ایجاد شود

ایجاد انگیزه مالی برای مالکان باغات سنتی قزوین

 

تخریب و نابودی باغ های قدیمی در کشور و به پیروی از آن  نابودی تدریجی محیط زیست، اتفاقی است که مدت هاست شاهد وقوع آن هستیم. یکی از علل این نابودی ها خصوصی بودن این باغ هاست. مالکان وقتی می بینند سود بیشتری از ساخت و ساز به دست می آوردند دست به نابودی آنها می زنند.

مدیرکل حفاظت  محیط زیست استان قزوین به تدوین طرح جامع مدیریت باغات قزوین از سوی شهرداری اشاره و اظهار کرد: سعی داریم با ایجاد تسهیلاتی امکان ورود گردشگر را به این باغ‌ها فراهم کنیم تا برای صاحبان آن‌ها نفع اقتصادی داشته باشد.

سیاوش شمسی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه باغات سنتی قزوین یکی از نقاط عطف این استان است، گفت: در سال‌های دور مساحت این باغات حدود ۶۰۰۰ هزار هکتار بود اما در حال حاضر به حدود ۱۶۰۰ هکتار کاهش یافته است. باید سعی کنیم ضمن حفظ این باغات ،مساحت آن‌ها را گسترش دهیم چون این باغ‌ها به عنوان یک رینگ(کمربند) سبز قزوین را دربرگرفته است.

وی افزود: این باغ‌ها عمدتا باغ پسته است و تعدادی هم درختان غیرمثمر در این باغات وجود دارد. پیش از این درختان پسته مرغوب بود و حفظ آنها صرفه اقتصادی بالایی داشت ولی با محدود شدن منابع آبی سود اقتصادی وجهی ندارد و و کسانی که باغات را حفظ کرده‌اند بر اساس علاقه‌ شخصی بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست محیط زیست استان قزوین با بیان اینکه این باغات در محدوده شهر قزوین قرار دارد و به عنوان اثر ملی ثبت شده و میراث فرهنگی متولی اصلی حفاظت از آن‌ها است، گفت: مالک باغ‌ها عمدتا اشخاص حقیقی هستند و تا زمانی که باغات برای صاحبان آن‌ها آورد اقتصادی نداشته باشد حفظ آنها با مشکل روبه رو خواهد بود. ضمن اینکه با توجه به نزدیکی این باغات به شهر، صاحبان باغ‌ها می‌توانند با تغییر کاربری سود بسیاری به دست آورند.

شمسی‌پور تصریح کرد: در حال حاضر باغ‌های سنتی قزوین بهره اقتصادی چندانی برای صاحبان آنها ندارد و اگر این اراضی را تبدیل به کاربری مسکونی کنند می‌توانند آنها را چندین برابر قیمت فعلی به فروش برسانند.

وی در ادامه با اشاره به تصمیمات استانی به منظور ایجاد انگیزه برای باغداران گفت: شورای حفظ باغستان استان که به ریاست استاندار قزوین تشکیل می‌شود، تسهیلاتی را برای باغداران در نظر گرفته است. برای مثال به طور محدود اجازه ساخت اتاقک‌هایی در داخل باغ داده شد که قبلا ممنوع بود.

شمسی‌پور تاکید کرد: مالکان نقش مهمی در حراست از باغات سنتی قزوین دارند و صرفا فکر کردن به سود و صرفه اقتصادی از سوی مالکان باغ‌ها منصفانه نیست و با توجه به اثری که این باغ‌ها در حفظ سلامتی شهروندان قزوین دارند انتظار می‌رود مالکان مسئولیت اجتماعی را نیز در نظر بگیرند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست محیط زیست استان قزوین در ادامه گفت: اخیرا پیش از سفر رئیس جمهور به استان قزوین پنج پروژه زیست محیطی برای استان تنظیم کردیم که یکی از آنها مربوط به باغات سنتی قزوین بود که این موضوع نشانگر توجه به حراست از باغ‌های سنتی قزوین است. طی سفر رئیس جمهور به قزوین این طرح به تصویب رسید تا مراحل تامین اعتبار طی شود.

به گزارش ایسنا، باغستان‌های سنتی قزوین به مجموعه باغ‌هایی گفته می‌شود، که نیمه جنوبی شهر قزوین را دربر گرفته است. طی سال‌های گذشته حفظ و حراست از این باغ‌ها به عنوان یکی از مهمترین مطالبات فعالان محیط زیست قزوین دنبال می‌شود.

منبع

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا