Header ad

آفرود سواری در کویر لوت

وقتی خود ایرانیان اهمیت جاذبه‌های گردشگری‌شان را نمی‌دانند، دیگر چه انتظاری از سایر کشورهای جهان می‌توان داشت؟ حال‌آنکه بسیاری از جهانیان، از اهمیت ایران بیشتر از خود ایرانیان اطلاع دارند. نکته قابل توجه در این باب این است که این عدم اطلاع از اهمیت، سبب می‌شود که خیلی عظیمی از ایرانیان، نادانسته مشکلاتی را برای طبیعت ایران ایجاد کنند که شاید با مدریتی صحیح‌تر، بتوان مشکلات را به حداقل رساند. نمونه اش همین آفرود سواری در کویر لوت!آفرود سواری در کویر لوت

 

کویر لوت در استان کرمان به عنوان یکی از آثار پنج گانه ثبت جهانی استان کرمان در فهرست جهانی به شمار می رود اما مهم ترین شاخصه این اثر که آن را در ایران بی نظیر می کند این است که کویر لوت که شامل صدها اثر بی نظیر طبیعی است تنها اکوسیستم ایران محسوب می شود که ثبت جهانی شده است.

این اثر با ترین های بسیاری که دارد، دارای جاذبه ای مثال زدنی در ذهن گردشگران است که می توان به گرم ترین نقطه جهان، تنها نبکاهای ایران، بلندترین تپه های جهان و تنها مکانی در ایران که در آن کلوت وجود دارد و ده ها جاذبه بی نظیر دیگر اشاره کرد.

کویر لوت در کنار داشته های طبیعی آثار تاریخی بسیاری را نیز در خود جای داده است اما مهمترین شاخصه چنین مکانی بکر بودن و لزوم دست نخوردگی به داشته های کویر است.

در روزهای ابتدایی که داشته های کویر لوت در زمینه گردشگری مطرح شده بود و این مکان از منطقه ای گمنام و البته مبهم در ذهن مردم به عنوان مکانی گردشگری معرفی می شد، مهم ترین شاخص کویر لوت بکر بودن این منطقه معرفی و رفته رفته با حضور ماجراجوهای طبیعت گردی مکان های مختلف کویر لوت شناخته شد و در معرض دید گردشگران قرار گرفت.

توصیف یکی از گردشگران در خصوص کویر لوت را در زیر مرور می کنیم. « آنچه که در کویر لوت بسیار قابل توجه است این است که حتی جای پای یک انسان و یا یک تکه زباله و تاثیر انسان در طبیعت بکر منطقه را نمی توان دید، کیلومترها طبیعت بکر که هیچ آلایندگی وجود ندارد».

حالا سال ها از آن روزها می گذرد و لوت در فهرست آثار جهانی هم ثبت شده و حساسیت ها نسبت به این منطقه افزایش یافته است اما اگر نگاهی به تیتر رسانه ها بیندازید عکس ها و خبرهای متعددی در خصوص اجرای آفرود و مسابقات اتومبیل رانی در این منطقه را می توان دید.

عجیب آنکه مسابقات اتومبیل رانی بر روی بلندترین تپه های جهان با افتخار یاد شده است و علامت سوال بزرگی را در طبیعت دوستان ایجاد می کند.

اگر به خیابان های شهر کرمان و سایر شهرهای نزدیک کویر نیز نگاهی کنید به سادگی می توانید اتومبیل هایی را که برای آفرود تجهیز شده اند را ببینید. آفرود سواران با افتخار در گروه های چند نفره وبا ماشین های شاسی بلند عرصه های کویری این منطقه ثبت جهانی را زیر چرخ های خود طی می کنند و در نزدیکی کلوت ها، نبکاها و تپه های شنی ریگان می توان رد خودروهای میلیونی را دید که ردشان را بر پهنه کویری نقش می اندازند که روزگاری حتی رد پای یک انسان نیز در آن ها دیده نمی شد.

محمد عظیمی یکی از دوستدارن محیط زیست است که در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: میراث فرهنگی کرمان باید برای ساماندهی نحوه حضور گردشگران در کویر لوت برنامه ریزی جدی داشته باشد. سوال این است آفرود در کویر لوت چه سودی برای مردم محلی و یا منطقه و پرونده ثبت جهانی دارد و سوال دیگر اینکه در استان کرمان مکان دیگری برای آفرود وجود ندارد.

وی افزود: چگونه است که در کنار کلوتها که یکی از زیباترین مکان های طبیعی کشور محسوب می شود خودروها می توانند عرصه طبیعی را تحت تاثیر قرار دهند و حرکت های هیجانی انجام دهند. وی گفت: مسابقات اتومبیل رانی چندین بار روی تپه های ریگان به عنوان بلندترین تپه های جهان انجام شده است و یا حتی مسابقات ماراتن در کویر لوت انجام شد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا