Header ad

آشپزی ایرانی – باشت کهگیلویه و بویر احمد

باشت کهگیلویه و بویراحمد

آشپزی ایرانی جزو مطرح‌ترین آشپزی‌های جهان است و تنوع باورنکردنی‌اش گردشگرانی را که پا به میهن عزیرمان می‌گذارند، شگفت‌زده می‌کند. شمال، جنوب، شرق و غرب ایران، مملو از آداب و رسوم‌ها و به تبع آن غذاها و خوراکی‌ها و تنقلات فراوانی‌ست. مثلاً شهر باشت که شهری کوچک در جنوب استان کهگیلویه و بویر احمد است، با بهره‌مندی از همین تنوع غذایی بالا، گردشگران آلمانی را که چند صباحی‌ست به شهرهای غربی ایران سفر می‌کنند، حیرت‌زده کرده است.

آش دوغ، آش کارده، شله ماش و کباب از جمله غذاهای آشپزی ایرانی است که در باشت وجود دارد

آشپزی ایرانی
شهر باشت

.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشت روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این کاروان‌ها که شامل ۴۵ نفر بودند در این سفر با آداب و رسوم مردم باشت مانند ازدواج و بازی‌های محلی آشنا شدند.
پل بریم و بنای سنگی دوگور دوپا مهمترین جاذبه‌های منطقه بوستان است که در کنار گندم‌زارها و کوه‌های اطراف، این روزها مقصد گردشگران زیادی است.
**پل بریم
پل بریم یادگاری از دوره هخامنشی در هشت کیلومتری شرق شهرستان باشت و در کنار روستای چم بلبل قرار دارد.
این پل به‌صورت طاق‌های کمانی به‌هم‌پیوسته درگذشته‌های دور محل عبور تجارت و مبادله فرهنگ مردمان دور و نزدیک بوده است.
پل بریم با شماره ۴۴۰۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

**ستون‌های سنگی دوگور دوپا
این ستون‌ها که در شهرستان باشت قرار دارد، متعلق به دوران ساسانی است.
در مسیر راه باستانی بیشاپور به شوش و تیسفون در کنار جاده فعلی گچساران روستای شوش قرار دارد که بر روی تپه‌ای بلند آثار ۲ ستون مشاهده می‌شود.
رحیم خردمند اظهار داشت که این جهانگردان از طریق استان خوزستان وارد شهرستان باشت در جاده ارتباطی شیراز به جنوب و غرب کشور یکی از قطب‌های اصلی گردشگری نوروزی در کهگیلویه و بویراحمد شدند.
وی بیان کرد: گردشگران اروپایی که از طریق استان خوزستان وارد کشور شده بودند، پس از توقف یک‌روزه، کهگیلویه و بویراحمد را به مقصد استان فارس و منطقه گردشگری پاسارگاد ترک کردند.
رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری باشت تصریح کرد که سالانه ۵۰۰ هزار نفر از جاذبه‌های این شهرستان دیدن می‌کنند که ۵۰۰ نفر آنها جهانگردان اروپایی و آسیایی هستند.
گردنه شلال دون، کلگه امیر شیخی، درخت کهنسال لار، رود رونه، دامنه‌های کوه سه هزار متری خامی، پل تاریخی بریم، بنای تاریخی دوگور دوپا، مجموعه تاریخی چهار صفه خان احمد و اشکفت شاه پیچاب از مهم‌ترین مقاصد گردشگران در شهرستان باشت است.
شهرستان ۲۱ هزار نفری باشت در جنوب کهگیلویه و بویراحمد و در ۱۱۰ کیلومتری یاسوج مرکز این استان قرار دارد.

مطالب مرتبط

1 Comment

  1. خراطین

    خیلی خوب بود ،، دنبال یه چیز دیگه تو گوگل بودم اومدم اینجا شانسی

    سایت جالبی دارید لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ،، ممنون

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا