Header ad

آشنایی با جاذبه های گردشگری شهر کاشان

جاذبه های گردشگری کاشان

کاشان در مناطق کویری میان دو شهر تهران و اصفهان قرار دارد. اگرچه این شهر به نظر می رسد که کویری باشد اما مناطق سرسبز و باصفایی در اطرافش وجود دارد. مجموع مناطق سرسبز، کویرهای زیبا و البته بناهایی که از تاریخ معاصر و تاریخ چند هزارساله حکایت می کنند، جاذبه های گردشگری کاشان را تشکیل می دهند.

کاشان در فاصله ۲۷۰ کیلومتری جنوب تهران و در بین دامنه کوه کرکس نطنز و دشت کویر در استان اصفهان قرار دارد. این شهرستان از شمال به آران و بیدگل، از جنوب به نطنزو اردستان، از غرب به کوه کرکس و سیاه کوه و شهرستان محلات و اراک و از شرق به کویر مرکزی ایران محدود است.

طبق روایات کتب معتبر تاریخی این شهر جزیی از ناحیه چهل حصاران بوده و حد میان اصفهان و قم محسوب می‌شده است. پیش از ظهور و گسترش دین مبین اسلام، مردم دشت کاشان زرتشتی بوده و به زبان پارسی با لهجه اوستایی سخن می‌گفتند.

کاشان در سال‌های نخستین هجری دارای آبادی، قلعه‌های بسیار و مسجد جامع بوده است. این شهر ۴ دروازه بزرگ به نام‌های دروازه قم، دروازه یزد اصفهان، دروازه خراسان و درب باغ داشته است.

مقدسی در کتاب خود می نویسد: کاشان شهری نامور و کهن ساز در مرز کویراست و پیرامون آن کشتزارهای آباد و کاریز های فراوان دارد.

گلاب گیری قمصر کاشان

شهر تاریخی کاشان با قدمتی زیاد همچون نگینی پُر بها در میان کویر و دامنه‌های زاگرس همچنان پایدار و استوار خودنمایی می‌کند.

برای نامگذاری این شهر بنام کاشان نظریه های مختلفی مطرح است.عده ای ،کاشان را برگرفته از «کی آشیان» به معنی جایگاه حاکمان می دانند.عده ای دیگر، کلمه کاشان را به معنای خانه های تابستانی که با نی وچوب ساخته شده اند.می دانند.براساس نظریه دیگری ،لغت کاشان تحریف شده کلمه «کاسیان» وبه معنای محل اسکان «اقوام کاسی» بوده است. وهمچنین ممکن است به دلیل ساخت کاشی های معروف ومرغوب این منطقه، «کاشیان یاهمان کاشان دلیل نامگذاری این منطقه باشد. این شهر در شمال شهر اصفهان و درمیان کوههای کرکس نطنز و کویر مرکزی ایران قر ار دارد.

کاشان شهر زیبای کویری، شهر سنت‌های اصیل را مروارید کویر نیز می‌خوانند چرا که نشان از اصالت دارد و تاریخ شکوهمندش، پیوندی عمیق با تمدن هفت هزار ساله سیلک.

کاشان، شهری نشسته بر کرانه کویر است چون هرگز در برابر بادهای کویری و طوفان‌های مهیب شنی جا خالی نکرده. نه از گرمای طاقت‌فرسای تابستان کویری بیم داشته و نه از سرمای سوزنده زمستان لرزه بر اندامش افتاده. کاشان شهریست که نشانه‌های نبوغ معماری ایرانی در بناهای متعددد تاریخی‌اش متجلی است.

کاشان شهر مسجدهاست، شهر بقاع متبرکه، دیار گنبدهای فیروزه‌ای و گلدسته‌های بلند است، صحیفه‌ای گسترده از یادمان‌های به یاد ماندنی از تاریخ و هنر ایران کاشان دارالمؤمنین است با مردمی نه از نسل پیشین، بلکه دل بسته به اعتقادات پیشینیان.

کاشان شهر هنر و هنرمندان، شهر قالی، زری و مخمل، شهر قلمزنها و کاشی‌سازهاست. کاشان در صفحات تاریخ ایران نامی زنده است و چهره امروزیش، چهره‌ای هماهنگ با تحولات سریع اجتماعی می‌باشد.

برخی از نقاط تاریخی کاشان که از جمله معروفترین مراکز توریستی به حساب می‌آیند عبارتند از:

خانه بروجردی‌ها، آرامگاه سهراب سپهری، آرامگاه باباافضل، آرامگاه محتشم کاشانی، آرامگاه فیض کاشانی، مدرسه آقا بزرگ، باغ و کاخ تاریخی فین، خانه طباطبایی، خانه عامری‌ها، خانه عباسیان، خانه صالح، مدرسه امام خمینی(ره)، منار زین‌الدین، مجموعه بابا ولی، مجموعه خان، مجموعه حاجی سید، آب انبار حاج صباغ، آرامگاه شاه عباس، آرامگاه ملا فتح الله، قلعه جلالی، روستای ابیانه، تپه‌های سیلک، روستای نیاسر، حمام عبدالرزاق خان، حمام مجموعه اردهال، حمام بازار، حمام و باغ فین، حمام سلطان میر احمد، کاروانسرای سن سن، کاروانسرای مرنجاب، آتشکده نیاسر، غار ریس و …

طبق بررسيها وكاوشهاي علمي بعمل آمده توسط كارشناسان موسسه باستان شناسي دانشگاه تهران قديمي ترين شهر صنعتي جهان درجنوب كاشان در مساحتي حدود۱۳ هكتار كه بقاياي فعاليتهاي صنعتي و ذوب و عمل آوري فلزات مختلف وآلياژها ي فلزي ، كوره هاي سفال پزي و آجر پزي است شناسايي و اعلام گرديده است .
وسعت و حجم فعاليت هاي صنعتي و نيز قدمت پنج هزار ساله اين محوطه باستاني از هر لحاظ منحصر بفرد و بي سابقه بوده و نشان دهنده مركزيت فلات ايران در زمينه فلز كاري كهن جهان است .
شهرستان كاشان با دارا بودن بيش از ۹۵۰ واحد توليدي و صنعتي و دو شهرك صنعتي و شش منطقه صنعتي از شهرهاي بزرگ صنعتي و اقتصادي كشور محسوب مي شود و براساس آمار منتشره از لحاظ تعداد واحدهاي صنعتي از ۱۱ استان و از نظر اشتغال از ۱۷ استان و از لحاظ ميزان صادرات از ۱۵ استان كشور فراتر است

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا