Header ad

آباده؛به‎عنوان شهر ملی منبت ایران شناخته شد

منبت کاری

‌استان فارس مملو از ظرفیت‌هایی است که اگر به‌خوبی دیده شده و با برنامه‌ریزی نسبت به بهره‌وری مناسب از آنها اقدام لازم انجام می‌شد؛ امروز شاهد تاثیرات عمیق و گسترده آن در ابعاد مختلف خصوصا حوزه‌ی اقتصادی بودیم.

میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، بخشی از ظرفیت‌های پیدا و پنهان فارس را در خود جای داده است اما علی‌رغم اذعان همه مسئولان و کارشناسان به این موضوع، شاهد برنامه‌ریزی دقیق و متناسبی برای استفاده از این ظرفیت نبوده‌ایم.

طی سال‌های اخیر و از ابتدای دهه‌ی ۹۰ تلاش‌های برنامه‌ریزی شده‌ای برای ایجاد زیرساخت‌ها در حوزه‌ی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در دستور کار قرار گرفت که یکی از این اقدامات، توجه به ثبت ملی و جهانی آثار تاریخی و ظرفیت‌های میراثی و صنایع‌دستی این استان بود.

فارس در بخش صنایع‌دستی ظرفیت‌های متعددی داشت، داشته‌های بسیاری که امروز در آستانه‌ فراموشی قرار گرفته یا فراموش شده است؛ خاتم، معرق، آینه‌کاری، کاشی‌کاری و ….. در این میان شماری از استادکاران هم به ورطه‌ی فراموشی سپرده شده‌اند.

طی سال‌های اخیر و بعد از ثبت ملی فرش قشقایی و گبه‌ استان فارس و ثبت جهانی محور ساسانی، اکنون شاهد ثبت ملی شهر آباده به‌عنوان شهر منبت هستیم، انگار بخت میراث فرهنگی این خطه‌ی کهن باز شده است و مسئولان با هوشیاری و برنامه‌ریزی گام‌هایشان را حساب‌شده بر می‌دارند.

مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس، گفت: آ باده به عنوان شهر ملی منبت انتخاب و افتخار دیگری نصیب فارس شد.

امیری با بیان اینکه برنامه‌ ثبت ملی منبت آباده سال ۹۳ کلید خورد و نخستین گواهی نشان جغرافیایی کشور را به‌عنوان اولین صنایع‌دستی از آن خود کرد، گفت: بعد از آن  پرونده منبت آباده به سازمان WIPO ارسال شد و نشان جغرافیایی بین المللی برای این صنایع دستی اخذ شد.

او به اقداماتی که از سال ۹۵ تا کنون در حوزه منبت آباده انجام شده اشاره و خاطرنشان کرد: ابتدا دفاعیه‌ای برای ثبت ناملموس این هنر شاخص به تهران ارائه و گواهی آن اخذ و سپس آباده نامزد شهر ملی منبت شد.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس افزود: در ابتدا منبت آباده، خاتم شیراز و دست بافته‌های داری قشقایی برای کسب نشان ملی از استان انتخاب شده بودند که در نهایت پس از بررسی‌های کارشناسی، پرونده منبت آباده در اولویت قرار گرفت و به شورای راهبردی صنایع دستی کشور ارائه شد.

امیری اضافه کرد: ۳۰ تیرماه در نهایت با حضور در جمع اعضای این کمیته ملی، معاونت صنایع دستی کشور و … دفاعیه نهایی انجام شد و آباده با افتخار عنوان شهر ملی منبت در کشور را به خود اختصاص داد و امیدواریم عنوان جهانی این رشته را نیز به زودی کسب کند.

انتخاب شهرها و روستاهای ملی

معاون صنایع دستی فارس نیز با اشاره به اینکه در دومین شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی پیشنهاد ثبت شهر آباده به‌عنوان شهر منبت ارائه شد، گفت: بعد از آن دفاعیه‌ی مناسب توسط مسئولان انجام شد.

زاهدیان‌نژاد با بیان اینکه در استان فارس ۲۰۰ هزار هنرمند حضور دارند؛ گفت: آباده یکی از شهرهای مهم استان فارس و کشور در تولید صنایع‌دستی به‌ویژه منبت محسوب می‌شود.

وی انتخاب شهرها و روستاهای ملی را در توسعه و ترویج صنایع دستی این مناطق نیز موثر دانست و عنوان کرد: این فرآیند از ۲ سال گذشته با تشکیل شورای انتخاب شهرها و روستاهای ملی آغاز شد که ریاست این شورا برعهده معاون صنایع‌دستی است و مدیران کل این معاونت و نمایندگانی از سایر معاونت‌های سازمان میراث‌فرهنگی و اعضای  شورا هستند.

زاهدیان نژاد تصریح کرد: شاخص‌هایی که برای انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی در شورا مورد توجه قرار می‌گیرد، به صادرات، ترویج و توسعه صنایع‌دستی، حوزه میراث‌فرهنگی،جاذبه‌های گردشگری و … مرتبط است‌.

از همدلی تا هم‌افزایی

مسئول اداره میراث فرهنگی آباده نیز با تشکر از همدلی و مشارکت مسئولان استانی و شهرستانی برای به ثمر رسیدن انتخاب آباده به عنوان شهر ملی منبت گفت: حمایت مدیر کل و معاونت صنایع دستی میراث فرهنگی فارس، حضور نماینده محترم شهرستانهای آباده ، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی در جلسه و تاکید بر نقش صنایع دستی در چرخه اقتصاد و ایجاد اشتغال پایدار، همکاری فرماندار و شهردار آباده و… زنجیره مطلوبی برای کسب این نشان ایجاد کرد.

جعفرپور ادامه داد: پرونده منبت آباده با پیگیری‌ها و دفاعیات لازم مسئولان فارس خوشبختانه به حدی قوی بود که به عنوان شهر ملی منبت رای آورد و امیدواریم که این نشان افتخارآمیز راهی برای ادامه توسعه و ترویج منبت آباده و ایجاد اشتغال پایدار برای هنرمندان فعال در این حوزه باز کند.

این مقام مسئول منبت آباده را شاخص و مرغوب دانست و بیان کرد: منبت از آباده ابداع و تولید شده است و به همین دلیل منحصر به فرد است و در طرح و نقش و نوع انجام کار نظیر ندارد.

تداوم این حرکت‌های زیرساختی می‌تواند بستری را برای گشوده شدن درهای توسعه‌ اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی فراهم کرده و در نهایت به ارتقاء شاخص‌های مختلف منجر شود.

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا